Te uzdrowiska przyciągają kuracjuszy i turystów jak magnes. "Widoki jak z bajki"

Czyste powietrze, tętniąca zielenią okolica i urokliwe pensjonaty - brzmi jak gotowy przepis na relaks i chwilową ucieczkę od wielkomiejskiego zgiełku. Najlepiej w rejony Podkarpacia; właśnie tam znajdują się uzdrowiska, które uznawane są za prawdziwe perły na mapie Polski.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Polskie uzdrowiska mają dobroczynny wpływ nie tylko na zdrowie i urodę; urokliwa okolica przyciąga kuracjuszy, ale i turystów. Zwłaszcza w rejony Podkarpacia, gdzie znajdują się prawdziwe perły z wyjątkowym mikroklimatem, nieskażoną przyrodą i licznymi atrakcjami. 

Zobacz wideo Perły architektury, malownicze widoki i trasy rowerowe. A do tego tanio! Ta idylla leży w Polsce [TRIP WE DWOJE]

Wdech, wydech

Krótką podróż po podkarpackich uzdrowiskach warto rozpocząć od słynnego pytania: a gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? A konkretniej na wieś, która jest położona w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski - nad zachodnim brzegiem Jeziora Solińskiego? Właśnie tam znajduje się największy w Bieszczadach ośrodek uzdrowiskowo-wypoczynkowy Polańczyk-Zdrój. Dzięki występowaniu na jego terenie wód mineralnych można tutaj leczyć wiele schorzeń, głównie choroby dróg oddechowych, dolegliwości kardiologiczne i cukrzycę. 

Mimo wszystko wiele osób przyjeżdża tu głównie po to, by odetchnąć od zgiełku i pośpiechu dnia codziennego. Nieodparty urok Bieszczad, dziewiczy krajobraz i górskie zakamarki znacznie to ułatwiają. - Na terenie uzdrowiska Polańczyk znajduje się wiele atrakcji. Odwiedzający mają możliwość skorzystania z kilku ścieżek spacerowych, dzięki którym mogą przyjrzeć się pięknemu krajobrazowi - czytamy na stronie podkarpackie.eu.

 

Śladami przeszłości

"Iwonicz-Zdrój to nie tylko uzdrowisko. Przebiegają tędy piękne trasy; to raj dla turystów i biegaczy!" - napisała jedna z użytkowniczek Twittera. "Widoki jak z bajki" - zachwyca się kolejny internauta. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Wycieczka do tego podkarpackiego uzdrowiska to nie tylko urokliwe krajobrazy i czyste powietrze, ale również swoista podróż w czasie. Iwonicz-Zdrój jest bowiem jednym z najstarszych polskich uzdrowisk, o ponad 430-letniej tradycji.

- Największe bogactwo Iwonicza Zdroju stanowią lecznicze wody mineralne, które służą do inhalacji, kuracji pitnych i kąpielowych oraz do produkcji iwonickiej soli leczniczej i kosmetyków - czytamy na oficjalnej stronie uzdrowiska. Jego ogromnym atutem jest również samo położenie; w tętniącej zielenią okolicy Beskidu Niskiego nie brakuje bowiem malowniczych widoków, kwiecistych łąk i lasów, które zachwycą nie tylko kuracjuszy, ale i turystów. 

 

W krainie baśni

Zalane słońcem pagórki, urokliwe krainy i rozległe winnice - o baśniowości Roztocza nie trzeba się wiele rozpisywać. Właśnie w tej magicznej krainie przed "wielkim światem" ukrywa się Horyniec-Zdrój. Ta miejscowość uzdrowiskowa jest jedną z nielicznych wiosek na podkarpackiej części Roztocza. Słynie przede wszystkim z malowniczych widoków, które zachwycają kuracjuszy i podróżnych. 

W okresie letnim organizowane są tu liczne festyny, koncerty, pikniki - na przykład słynne Święto Pieroga. W miejscowości nie brakuje również wyjątkowych zabytków; jednym z najważniejszych jest Biblioteka Horyniecka znajdująca się w Pałacu Ponińskich. Jej początki sięgają XIX wieku. Warto również wspomnieć, że Horyniec-Zdrój to jedno z czołowych miejsc w Polsce pod względem czystości powietrza

Źródła: podkarpackie.eu, kobieta.interia.pl, uzdrowisko-iwonicz.com.pl

Więcej o: