Jak zaplanować wycieczkę w góry? To nie przelewki. Trzeba być jak najlepiej przygotowanym

Planowanie wycieczki w góry nie jest proste. Nie wystarczy zakup mapy z oznaczonymi szlakami i odpowiednich butów. Warto przede wszystkim zapoznać się z podstawowymi zasadami, dzięki którym będziemy mogli bezpiecznie spacerować po szlakach. Podpowiadamy, jak zaplanować wycieczkę w góry.

Osoby, które nie mają doświadczenia w chodzeniu po górskich szlakach, przed wyjazdem zdecydowanie powinny poświęcić chwilę na to, by zrobić dokładny research. Warto zaplanować wycieczkę w taki sposób, by być przygotowanym na każdą ewentualność i nie narazić się na niebezpieczeństwo. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Zobacz wideo Wybierasz się w góry? Bądź ostrożny i sprawdź, jak się przygotować

Jak zaplanować wycieczkę w góry? Pogoda jest twoim wrogiem

Planując wycieczkę w góry, należy przede wszystkim mierzyć siły na zamiary. Zbyt trudny szlak nie jest dobrym pomysłem na początek przygody z chodzeniem po górach. Warto również zadbać o to, by wyruszyć jak najwcześniej, by podczas powrotu nie zastała nas noc. Wrogiem jest też pogoda. W górach może zmienić się w mgnieniu oka. Mimo to warto jednak sprawdzić zapowiedzi synoptyków, a w plecaku zawsze mieć płaszcz przeciwdeszczowy.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeśli w górach złapie nas burza, nie należy panikować. Nie zaszkodzi jednak zabranie nóg za pas. Im niżej zejdziemy, tym lepiej, ponieważ będzie o wiele bezpieczniej. Podczas schodzenia należy jednak zachować ostrożność, by nie narazić swojego zdrowia i życia.

Co zabrać ze sobą w góry? Te przedmioty mogą być nieocenione

Wychodząc w góry, warto poinformować właściciela pensjonatu bądź znajomych i rodzinę gdzie wychodzimy. Wszystko na wypadek, gdybyśmy przez przypadek zboczyli ze szlaku i zgubili się. Aby temu zapobiec warto mieć przy sobie kompas i telefon z nawigacją. Przyda się również powerbank i latarka.

Na górską wędrówkę powinniśmy zabrać też do plecaka termos, coś do jedzenia, płaszcz przeciwdeszczowy, zapalniczkę bądź zapałki oraz scyzoryk.

Więcej o: