Kolonie tajemniczych stworzeń na plaży. "Moi dziadkowie nazywali je fioletowymi marynarzami"

Na wybrzeżu Point Reyes w Kalifornii sfotografowano niesamowite stworzenia wyrzucone przez ocean. Są podobne do meduz i mają niebieską barwę. Według naukowców pojawienie się ich w tak dużej liczbie to preludium zmian klimatycznych.

Wybrzeże Pacyfiku opanowały galaretowate zwierzęta o niebieskim zabarwieniu. Zdjęcia tego niesamowitego zjawiska z kalifornijskiej plaży opublikowano na profilu Point Reyes National Seashore na Facebooku.

Zobacz wideo "NIEUSTANNIE: historia Michaela J. Foksa" [ZWIASTUN]

Czym są niebieskie stworzenia? To niegroźne dla ludzi zwierzęta

Velella velella - tak brzmi nazwa polipów, jakie można zobaczyć na plażach Kalifornii. Są płaskie i mają owalny kształt. To kuzyni meduz żyjący na otwartym oceanie. Wiosną i wczesnym latem te niesamowite zwierzęta można zobaczyć na wybrzeżu kalifornijskiego Point Reyes. Pojawiają się wskutek występujących wtedy silnych wiatrów, które wypychają je na brzeg. Mają bardzo ciekawą budowę, do ciała mają przyczepiony trójkątny żagiel. Posiadają też niebieskie macki potrzebne do zbierania zooplanktonu. Warto dodać, że niebieskie polipy nie są groźne dla ludzi.

Niebieskie żyjątka mogą oznaczać zmiany klimatyczne

Znaczna liczba polipów na plaży może być oznaką ocieplenia wód, w jakich żyją te zwierzęta. Podwyższenie temperatury oceanów wiąże się ze zjawiskiem El Nino, czyli utrzymywaniu się wyjątkowo wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Oceanu Spokojnego.

Velella Velella. Velella Velella. Velella Velella. Ile razy z rzędu możesz powiedzieć Velella velella?

- tymi słowami zatytułowano fotografie opublikowane na Facebooku. Velella velella oblepiła wybrzeże Point Reyes w Kalifornii.

Internauci są zachwyceni nietypowym zjawiskiem. Zdjęcia wywołały falę pozytywnych komentarzy.

Piękne.
Moi dziadkowie nazywali je fioletowymi marynarzami.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: