Polacy się zmieniają? Wakacje 2023 inne niż te przed pandemią. Dokąd podróżujemy?

Nie tylko trendy w modzie ulegają zmianie. W sektorze turystyki w ostatnich latach także wiele się dzieje. Nie tylko pandemia sprawiła, że zaczynamy postrzegać podróżowanie nieco inaczej. Okazuje się, że Polacy coraz częściej i chętniej wyjeżdżają na wakacje za granicę. Dlaczego? Przeanalizowaliśmy to ciekawe zjawisko.
Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Bardzo często słyszymy, że wiele osób w tym roku zrezygnuje z wyjazdu na wakacje. Wysoka inflacja i rosnące koszty życia sprawiają, że nie każdy może pozwolić sobie na wypoczynek z dala od domu. Jednak czy na pewno tak jest? Jak wskazują najnowsze dane, Polacy pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej masowo wybierają wakacje za granicą. 

Wakacje 2023 inne niż do tej pory? Dokąd wyjeżdżają Polacy?

Sięgając pamięcią, z łatwością możemy przywołać różne momenty, czy sytuacje, które sprawiały, że rezygnowaliśmy z zagranicznych wycieczek. Zamach terrorystyczny, lokalne zamieszki, czy inne złe wieści, które docierały do Polski, sprawiały, że urlop raczej planowaliśmy na terenie własnego kraju. Jednak jak wynika z najnowszych danych, pandemia i wojna za wschodnią granicą sprawiły, że Polacy zupełnie inaczej podchodzą do kwestii podróżowania.

Z danych agenta turystycznego "Fostertravel", wynika, że w 2023 roku sprzedano ponad 200 procent więcej ofert wakacyjnych. Polacy najchętniej wybierają Egipt, Turcję, Grecję oraz Tunezję, która przez ostatni czas odeszła nieco w zapomnienie. Jak informuje "Rzeczpospolita" mimo postępującej inflacji zauważalna jest zmiana podejścia do odpoczynku. 

[...] z pewnym niepokojem patrzyliśmy na nadchodzący sezon w kontekście rosnącej inflacji, kosztów życia, większych wydatków naszych klientów na regulowanie rat kredytów w bankach

- komentuje wiceprezes "Fostertravel", Przemysław Jackiewicz. Ekspert podkreśla także, że kolejną zauważalną zmianą jest fakt, iż w przeciwieństwie do ubiegłego roku klienci nie zwlekają z wykupieniem oferty na ostatnią chwilę. Zdecydowanym trendem jest opłacenie wycieczek z dużym wyprzedzeniem.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dlaczego wybieramy wyjazdy za granicę?

Czas pandemii oraz wojna w Ukrainie mogą mieć duże znaczenie w kontekście postrzegania codziennego życia. O ile do tej pory w wielu domach wyjazd na wakacje był traktowany jako zbędny kaprys lub luksus, o tyle po doświadczeniu zamknięcia i ograniczeń oraz tragedii, jaką niesie ze sobą wojna, może wydawać się, że Polacy zmienili nieco priorytety. Wzrosła chęć i potrzeba korzystania z uroków życia oraz potrzeba odpoczynku od zgiełku i codzienności.

Powodów, dla których ostatecznie wybieramy wakacje za granicą, może być sporo. Najczęściej decyzja wynika z warunków pogodowych. Jednak biorąc pod uwagę, iż w ubiegłym roku mieliśmy wyjątkowo upalne lato oraz to, że synoptycy prognozują, że w 2023 roku będzie podobnie, to w grę mogą wchodzić inne czynniki. 

Po pierwsze cena. Analizując koszty tygodniowego pobytu nad polskim morzem, cena za dwie osoby wynosi nawet ponad 5 000 złotych, gdzie w takiej samej lub niższej cenie mamy szansę wykupić z dużym wyprzedzeniem ofertę na greckiej wyspie Rodos. Drożyzna w Polsce oraz ciekawość świata, odmiennej kultury, kuchni, czy architektury to wystarczające powody do spędzenia wakacji za granicą.

Więcej o: