Majówka 2023. Rekordowo długa i rekordowo droga. Tu warto pojechać, by nie spłukać się do cna

Majówka 2023 jest przez nas długo wyczekiwana. W tym roku niektórzy z nas mogą mieć aż dziewięć dni wolnego. Wystarczyło zadbać o to wystarczająco wcześnie i zaplanować wolne. Nie wszystkich stać jednak na wyjazd w tym czasie, bo choć majówka będzie rekordowo długa, to będzie też rekordowo droga. Gdzie pojechać na majówkę, by nie wydać fortuny? Podpowiadamy.

Majówka jest dla Polaków czasem, podczas którego najchętniej planują wyjazdy - zarówno te krajowe, jak i zagraniczne. W tym roku majówka będzie rekordowo długa. Pierwszy maja wypada w poniedziałek, a trzeci w środę. Jeśli zadeklarujemy trzy dni wolnego od pracy, możemy otrzymać łącznie aż dziewięć dni urlopu.

Zobacz wideo Czysty ruszt, pięknie podane przekąski i szybko schłodzone napoje, czyli myki na sezon grillowy

Majówka 2023 długa, ale i droga. Gdzie pojechać, by było tanio?

Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl w rozmowie z "Faktem" przyznał, że "tegoroczna majówka zapowiada się na droższą o grubo ponad 40 proc.". Ponad dwukrotnie zdrożała majówka w Hiszpanii czy na Wyspach Kanaryjskich. Najmniejsza podwyżka objęła Cypr - ceny wzrosły tylko o 14 proc.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

O blisko tysiąc złotych wzrosła majówka w Grecji czy Turcji. Za majówkę 2023 w Egipcie trzeba z kolei zapłacić aż 1510 złotych więcej niż w poprzednim roku.

Do najpopularniejszych należy m.in. włoskie Bari, Rzym czy też Neapol i Sycylia. Co więcej, dużym zainteresowaniem cieszą się hiszpańskie miasta, takie jak Malaga, Barcelona, Madryt czy Majorka, która idealnie nadaje się nie tylko na city break, lecz także na dłuższy urlop przed sezonem. Oprócz Włoch i Hiszpanii Polacy tradycyjnie też rezerwują loty do stolicy Francji - Paryża - czy zyskującej na popularności Lizbony w Portugalii

- mówi "Faktowi" Deniz Rymkiewicz z platformy do organizacji podróży eSky.pl.

Jak wskazuje, dużo większą popularnością cieszą się też Mediolan i Ateny.

Majówka 2023 w Polsce. Który kierunek jest najchętniej wybierany?

W przypadku majówki w Polsce najchętniej wybierane są góry - głównie Karpacz, Zakopane i Szklarska Poręba. Przemysław Marczewski z Polskiej Organizacji Turystycznej w rozmowie z "Faktem" stwierdził, że koszty wyjazdów są w 2023 roku wyższe o ok. 10-15 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Jak informuje portal Nocowanie.pl, średnia cena za osobę za nocleg to wydatek rzędu 98 zł. Jest to 15,5 proc. drożej niż w zeszłym roku. Za jedną noc w Karpaczu trzeba zapłacić około 111 zł, w Warszawie 118 zł, a w Gdańsku i Sopocie od 123 do 125 zł. Jeśli chcemy, by było taniej, powinniśmy rozważyć wyjazd do Łeby lub Ustronia. Tam nocleg wyniesie nas średnio 61 zł za osobę.

Więcej o: