Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
"Polska Wenecja", "Mała Szwajcaria", "Polska Toskania" - określeń, które wskazują na podobieństwo krajobrazu naszego kraju do zagranicznych miejsc, nie brakuje. I choć niektórych mogą one drażnić, w rzeczywistości sugerują jedynie różnorodność polskich widoków i ilość egzotycznych akcentów. Jednym z takich przykładów jest baśniowa kraina, okrzyknięta nieoficjalnie - a jakże - "polską Toskanią".
Nielepice to duża wieś w województwie małopolskim, po raz pierwszy odnotowana w 1394 roku - dojazd z Krakowa zajmuje tu około 20 minut. Wyróżnia się przede wszystkim skupioną, niemal małomiasteczkową zabudową i widokami zapierającymi dech w piersi. - Jest położona na wierzchowinie Garbu Tenczyńskiego opadającej stromo do Rowu Krzeszowickiego i rozcięta przez Dolinę Nielepicką i jej odnogi - czytamy na stronie zabierzow.org. Zielone, zalane słońcem pagórki, kwieciste łąki i rozległe pola sprawiają, że w okolicy można przez moment poczuć się jak w słynnej Toskanii.
Pomimo niekwestionowanego uroku i ilości zakątków do odkrycia, Nielepice nie są znaną miejscowością turystyczną w Polsce - co z kolei najpewniej ucieszy miłośników spokoju i miejsc oddalonych od tłumu i komercji. Najciekawsze walory okolicy prezentują dwa szlaki piesze - zielony i niebieski.
Szczególną sławę wśród podróżnych w okolicy zdobyły przede wszystkim Doliny Nielepickie. Jak czytamy na stronie zabierzow.org.pl: - Wierzchowiny nad Nielepicami rozcinają dwie dolinki: Nielepicka, której interesująca krajobrazowo jest górna, niezabudowana część (...). W jej krajobrazie wyróżnia się odsłonięta Dębowa Skała.
Na jej wypłaszczonym szczycie powstała platforma widokowa, z której turyści mogą podziwiać malowniczą okolicę. Z kolei druga dolinka nosi nazwę Pierunkowy Dół. To właśnie na tym terenie znajduje się kilkanaście wapiennych skał, z czego najsłynniejszymi są Kubińcowe Skały. W pobliżu znajdziemy również Jaskinię w Trzech Turniach.
Wybierając się do wsi Nielepice, nie sposób przegapić słynnej Skały z Krzyżem, który rzuca się w oczy turystom już z daleka. Po raz pierwszy został odsłonięty w 1874 roku. Obecnie ma około 16 metrów wysokości, a w jego okolicy powstała platforma widokowa, z której turyści mogą nasycić się zielenią tutejszego krajobrazu. Wydaje się, że zdążył już rzucić urok na Internautów, którzy w mediach społecznościowych komentują:
Cudo!
Chciałabym przespacerować się po tej okolicy
Kolejny cud Polski!
Źródła: Przewodnik turystyczny „Gmina Zabierzów Jurajska Kraina", zabierzow.org.pl, mynaszlaku.pl