To w tych krajach emeryci czują się jak w bajce. Jest słonecznie, tanio i spokojnie. Polska w rankingu

Firma ubezpieczeniowa z Wielkiej Brytanii postanowiła sprawdzić gdzie żyje się jak w bajce... na emeryturze. Ranking może niektórych zaskoczyć, w szczególności ze względu na dość wysoką pozycję Polski. Dokąd wybrać się, by spędzić drugą młodość w szczęściu i spokoju?

Firma Reassured wzięła pod uwagę w swoim rankingu wiele ważnych elementów. Różne państwa oceniano pod kątem ilości słonecznych dni, uśrednionych wydatków na życie, zamieszkanie oraz transport, a także zwrócono uwagę na procent populacji powyżej 65 roku życia i średnią długości życia. Najwyżej wypadła Grecja, jednak w najlepszej trzydziestce znalazła się również Polska.

Dokąd wyjechać na emeryturę? Zachęcają greckie plaże, lecz nie tylko

Zaszczytne, bo pierwsze, miejsce w rankingu zajęła Grecja. To właśnie tam na słonecznych plażach i wśród drzew oliwnych emerytom żyje się najlepiej. Średnia długość życia wynosi 81 lat, a emeryci stanowią niemal 23 proc. społeczeństwa. Dodatkowym atutem są 2773 godziny pełne słońca oraz niskie koszty transportu, bo jedynie 26,68 funtów miesięcznie (około 140 złotych).

Zobacz wideo Wygląda ładnie? Ta 'rafa koralowa' to same śmieci Wybierz serwis

Drugie miejsce przyznano Portugalii. Tam również ludzie żyją średnio do 81 roku życia, a osoby powyżej 65 roku życia stanowią 23 proc. populacji. Co ciekawsze, dni słonecznych na Półwyspie Iberyjskim jest jeszcze więcej. Mieszkańcy mogą cieszyć się słońcem przez 2806 godzin w ciągu roku. Jedyną różnicą, która w porównaniu z Grecją wypada gorzej jest koszt życia, ponieważ w ciągu miesiąca na transport średnio wydaje się 35,59 funtów (około 189 złotych), a zakwaterowanie wynosi średnio 524,09 funtów co w przeliczeniu na złotówki równa się kwocie 2785 złotych. Dla porównania w Grecji jest to jedynie 307,66 funtów, czyli 1635 złotych.

Podium zamyka Malta, gdzie słonecznych godzin w ciągu roku jest aż 3054. Średnia długość życia jest nieco dłuższa niż w poprzednich dwóch krajach, ponieważ tu ludzie dożywają z reguł 83 lat, jednak emeryci stanowią jedynie 19 proc. społeczeństwa wyspiarskiego. Miesięczne wydatki na transport również są niższe i wynoszą średnio 23,12 funtów (123 złote). Sprawa wygląda nieco inaczej z zakwaterowaniem, ponieważ Malta wypada to najgorzej z całego podium, a średni koszt wynosi 618,06 funtów, co w przeliczeniu na złotówki daje 3284 zł.

Zaraz za Maltą w rankingu znalazły się również Włochy, Hiszpania, Kuba, Cypr, a także Japonia, Albania i zamykające najlepszą dziesiątkę Portoryko. W całym rankingu najtańsza jest jednak Algieria, która zajęła 21. miejsce. Średni koszt zakwaterowania wynosi 87,19 funtów, co w przeliczeniu daje 463,30 zł, a miesięczne wydatki transportu z reguły nie przewyższają 8,14 funtów, czyli około 43 złote. Z kolei najdłużej żyje się w Japonii, bo to właśnie tam ludzie najczęściej dożywają 85 roku życia i to również w tym kraju emeryci stanowią 30 proc. populacji. Jeśli jednak najważniejszym kryterium miałoby być słońce, to najwięcej słonecznych dni jest na Malcie.

Zaskakujące miejsce Polski. Przegoniliśmy Chorwację

Według firmy ubezpieczeniowej całkiem dobrze wiedzie się również emerytom w Polsce. W rankingu zajęliśmy 23. miejsce przeganiając tym samy Chorwację, która znajduje się na miejscu 24., co może niektórych dziwić, ponieważ to właśnie na Bałkanach życie wydaje się znacznie lepsze niż w środku Europy, gdzie pogoda nie rozpieszcza. Jednak mimo to możemy pochwalić się 1997 godzinami słonecznymi w roku (o 84 więcej niż w Chorwacji). Dodatkowo w Polsce ludzie dożywają średnio 77 roku życia, a emeryci stanowią 19 proc. społeczeństwa. Z kolei średni koszt zakwaterowania wynosi 409,77 funtów (w przeliczeniu 2178 złotych miesięcznie), a koszty transportu to średnio 20,61 funtów, czyli około 109 złotych. Jest to niezwykle pocieszające zważając na fakt, że analizie poddano większość krajów i wybrano jedynie najlepszą trzydziestkę, do której udało nam się zaliczyć. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: