Pogoda na lato 2023. IMGW udostępniło analizę na każdy miesiąc. Czy będą upały?

Pogoda na wakacje 2023 to kluczowa kwestia, która pozwala zaplanować upragniony wyjazd. Dlatego coraz częściej poszukujemy choćby przybliżonej prognozy, dzięki której wybierzemy dogodny termin letniego odpoczynku. IMGW przygotowało zestawienie od maja do końca sierpnia.
Zobacz wideo Za oknami czuć wiosnę! Pszczoły i kwiaty budzą się do życia

Choć za oknami dopiero wiosna, to ciepłe i słoneczne dni zachęcają do myślenia o wakacjach. Dlatego coraz częściej padają pytania, jaka pogoda na lato 2023 zapowiada się już dziś. IMGW przygotowało ciekawe zestawienie.

Jaka będzie pogoda w maju 2023? Średnia temperatur

Ciepłe lato to podstawa udanych wakacji. Prognoza pogody interesuje nas zwłaszcza jeśli nie planujemy wyjazdów za granicę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej udostępnił analizę z podziałem na poszczególne miesiące. Oczywiście nie otrzymamy odpowiedzi na pytanie, ile stopni będzie w konkretnym dniu, jednak średnie temperatury wykazują, że choć maj będzie raczej w normie, to kolejne miesiące przyniosą sporo ciepła.

Synoptycy informują, że w maju na terenie całego kraju temperatura powietrza będzie zbliżona do pomiarów odnotowanych na przełomie 1991-2020 roku. Na północy kraju możemy spodziewać się większej ilości opadów niż zwykle, a w południowo-wschodniej Polsce, prognozowane są opady poniżej normy.

IMGW Pogoda maj 2023. Średnie temperaturyIMGW Pogoda maj 2023. Średnie temperatury Fot. Screen, imgw.pl

Jak widać na powyższej grafice, długoterminowa pogoda na maj 2023 wykazuje, że średnia temperatur pozostaje w normie. Kolejne miesiące zwiastują jednak znacznie więcej słońca.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda na wakacje 2023, czyli czerwiec, lipiec i sierpień

Według długoterminowej prognozy pogody na lato 2023 wakacyjne miesiące będą wyjątkowo ciepłe. Choć już w ubiegłym roku zmagaliśmy się z upałami, to dane wykazują, że i tym razem termometry wskażą wartości powyżej normy.

Pogoda w czerwcu 2023. Według specjalistów prawdopodobnym scenariuszem jest wzrost średnich temperatur na terenie całej Polski. Jeśli chodzi o ilość opadów, to zgodnie z analizą powinna mieścić się w granicach dotychczasowych norm. 

IMGW Pogoda na lato 2023. CzerwiecIMGW Pogoda na lato 2023. Czerwiec Fot. Screen, imgw.pl

Lipiec 2023 także zapowiada się gorąco. Według Centrum Modelowania Meteorologicznego temperatury w całym kraju będą kształtować się powyżej norm z przedziału lat od 1991 do 2020 roku. Natomiast miesięczna suma opadów będzie w dużej mierze poniżej normy. Nieco lepiej kształtuje się prognoza dla północnej części Polski, tam przewidywana jest ilość opadów zgodna z dotychczasowymi normami.

IMGW Pogoda na wakacje 2023. LipiecIMGW Pogoda na wakacje 2023. Lipiec Fot. Screen, imgw.pl

Prognoza pogody na sierpień 2023 to według IMGW kolejny miesiąc upałów. Termometry wskażą wartości powyżej średniej obserwowanej w latach 1991-2020. Jednak pocieszającym może być fakt, że wstępne założenia nie zapowiadają suszy w tym miesiącu. Suma opadów ma pozostać w granicach normy.

IMGW Prognoza pogody na lato 2023. SierpieńIMGW Prognoza pogody na lato 2023. Sierpień Fot. Screen, imgw.pl

Podsumowując zatem analizę IMGW, możemy stwierdzić, że już od czerwca mamy szansę doświadczać upałów. Warto zaznaczyć, że wykazane temperatury to jedynie średnie wartości. Dlatego podczas planowania wakacji w Polsce, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy narzekać na pogodę. O ile nie przeszkadza nam zbyt wysoka temperatura.

Więcej o: