To urokliwe miasteczko uchodzi za najpiękniejsze w kraju. Malownicza okolica to dom znanego piosenkarza

To malownicze, włoskie miasteczko wygrało tegoroczny konkurs na najpiękniejsze w całym kraju. Werdykt nikogo nie powinien dziwić - stare mury pamiętają odległe historie, znajdziemy tam dziesiątki dzieł sztuki czy piękną architekturę. Ronciglione to także rodzinne strony finalisty festiwalu piosenki w San Remo - Marco Mengoni.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rankingi na najpiękniejsze czy najprzyjemniejsze miejsca do życia, cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością. Dane zbierane przez władze czy niezależne media prowadzące ankiety jasno obrazują zdanie mieszkańców i przyjezdnych. To właśnie dlatego w telewizyjnym konkursie wygrała miejscowość Ronciglione, która nie tylko kusi urokiem i malowniczymi pejzażami, ale także stylem życia czy niepowtarzalną energią. 

To miasteczko uchodzi za najpiękniejsze we Włoszech 

Ronciglione to malownicze miasteczko koło Viterbo w regionie Lacjum. Historia tego miejsca liczy blisko tysiąc lat, co przekłada się na bogatą historię i niepowtarzalny klimat, którego na próżno szukać w innych lokalizacjach.  Werdykt padł w telewizyjnym konkursie "Borgo dei Borghi 2023". W rankingu udział brało 19 pozostałych, jednak to właśnie Ronciglione urzekło jury wyjątkową energią i bajkowymi domkami. Na drugim miejscu uplasowało się Sant'Antioco na Sardynii, a na trzecim Salemi na Sycylii.

Elementem, którym miejscowość przeważała nad innymi Ronciglione jest fakt, iż zachował się tam niezmienny charakter od czasów wczesnego średniowiecza. Architektura także miała ogromne znaczenie np. katedra zbudowana w XVII wieku, znana z licznych dzieł sztuki, czy gotycki kościół, którego budowę rozpoczęto w XII wieku.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Małe miasto wielki styl, czyli o włoskim Ronciglione

Ronciglione nie wygrało przez przypadek. To niewielkie, urokliwe miasteczko otoczone jest górami Monte Cimini - już samo położenie czyni je wyjątkowym. Malownicze i zapierające dech w piersi widoki są więc gwarantowane. Czuć tam średniowiecznego ducha, który skrywa się w budynkach i wiekowych perełkach architektonicznych. Miasteczko słynie także z hucznych obchodów karnawału, w trakcie których odbywają się kolorowe parady, a ulice tętnią kolorami, życiem i muzyką. W niedalekiej okolicy znajduje się Sant'Eusebio, najstarsze sanktuarium na Via Francigena.

To jednak nie wszystko. Ronciglione to także rodzinne strony zwycięzcy niedawnego festiwalu piosenki w San Remo. Marco Mengoni, weźmie udział w tegorocznej Eurowizji. Trzeba przyznać, że to właśnie owa postać w jakimś stopni przyczyniła się do rozsławienia Ronciglione. W 2009 r. Marco zwyciężył trzecią edycję programu "The X Factor". Później zdobył m.in. nagrody MTV i wygrywał liczne festiwale - zawsze miło wspominał dom oraz okolice, którą często chwalił i promował. 

Więcej o: