"Kraina jak z baśni". Ten niedoceniany polski zakątek jest turystyczną perłą

Pośród rozległych jezior i zielonych wzgórz ulokował się region, okrzyknięty nieoficjalnie "polskim biegunem piękna". Kusi turystów czystym powietrzem, spokojem i możliwością ucieczki od wielkomiejskiego tłumu i hałasu. Nic dziwnego, że uznaje się go za prawdziwą perłę. "To kraina jak baśń" - piszą internauci.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

To właśnie Suwalszczyzna uczy odwiedzających, na czym polega filozofia slow life i sztuka doceniania drobnych rzeczy; szumu strumyka, powiewu wiosennego wiatru na werandzie czy spaceru po zielonych wzgórzach. Bliskość natury sprawia, że na dłuższą chwilę można się tu oderwać od pośpiechu dnia codziennego i głęboko odetchnąć, przy okazji odwiedzając najsłynniejsze atrakcje turystyczne w okolicy. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Nieoszlifowany diament

Suwalszczyzna to region, w którym na próżno szukać tłumów przyjezdnych, hałaśliwych deptaków i świątyń komercji. Kraina ta leży poza utartymi szlakami. - Nie została jeszcze zadeptana przez turystów. Większość wczasowiczów zatrzymuje się na sąsiadujących z nią Mazurach i tam korzysta z uroków wiosennego i letniego wypoczynku - czytamy na stronie nocowanie.pl. Można zatem powiedzieć, że Suwalszczyzna jest prawdziwym diamentem - tylko nieco nieoszlifowanym i czekającym na odkrycie.

Zielona kraina

Jedną z największych atrakcji na Suwalszczyźnie jest słynny Suwalski Park Krajobrazowy, najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Znajduje się niedaleko jeziora Hańcza. Na powierzchni 63 kilometrów kwadratowych nie brakuje jezior, dolin, zielonych wzgórz i samotnych drzewek. W oczy rzuca się również soczysta zieleń, którą zalana jest okolica; nie bez powodu okrzyknięto ją "Zielonymi Płucami Polski". 

W Suwalskim Parku Krajobrazowym bez wątpienia warto odwiedzić rezerwat Głazowisko Rutka. Na turystów czeka tam platforma widokowa, która umożliwia nasycenie się zapierającymi dech w piersi widokami. Wśród perełek okolicy wyróżnia się także Górę Cisową, która znajduje się we wsi Gulbieniszki. Nazywana jest "Suwalską Fudżijamą". To właśnie z tego miejsca rozpościera się widok na barwną panoramę Suwalskiego Parku Krajobrazowego. 

 

Najsłynniejsze atrakcje

Na turystów, którzy zdecydują się odwiedzić Suwalszczyznę, czeka mnóstwo atrakcji. Miłośników aktywnego wypoczynku z pewnością ucieszą liczne szlaki rowerowe, wiodące przez najbardziej malownicze fragmenty okolicy. Popularne są tu również spływy kajakowe, na przykład Czarną Hańczą; to jedna z nielicznych rzek, które zaliczane są do kultowych polskich szlaków kajakowych. Warto również odwiedzić:

  • Muzeum Okręgowe i Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach - można tam obejrzeć wystawę poświęconą między innymi historii Suwałk,
  • Bazylikę w Sejnach,
  • liczne jeziora Suwalszczyzny,
  • Uzdrowisko Augustów,
  • Mosty w Stańczykach - są najwyższymi mostami kolejowymi i najbardziej malowniczymi w Polsce, przypominają słynne akwedukty.

Źródła: nocowanie.pl, martynasoul.comwigry-info.pl

Więcej o: