Próbując wskazać najgroźniejsze zwierzęta świata z pewnością w pierwszej kolejności zaczniemy wymieniać wielkie drapieżniki. Jeśli więc uznamy, że jednym z najgroźniejszych zwierząt jest lew, to powinniśmy nieco zweryfikować swoje poglądy. Drapieżnik ten, choć jest sprawnym zabójcą, stosunkowo rzadko zabija ludzi. Nietrudno jest wymienić dużo bardziej niebezpieczne dla człowieka gatunki. Jednym z nich jest hipopotam nilowy. Choć jest ssakiem przeważnie roślinożernym, a do tego wydaje się powolny i ospały, w rzeczywistości jest jednym z najbardziej agresywnych ssaków. Niektórzy utrzymują, że hipopotam to najbardziej niebezpieczne zwierzę Afryki. Co prawda nie są dostępne wiarygodne statystyki w tej materii, jednak szacuje się, że hipopotamy zabijają rocznie więcej ludzi, niż lwy, bawoły, nosorożce i słonie razem wzięte.
Hipopotam. zdjęcie podglądowe Stefan Steinbauer/Unsplash
Jeśli już mowa o słoniach, to zwłaszcza słoń afrykański jest zwierzęciem niezwykle niebezpiecznym. Ten ogromny roślinożerca w chwili zagrożenia atakuje bez wahania, zaciekle broniąc swojego terytorium i rodziny. Bez trudu jest w stanie dogonić i zadeptać człowieka, bądź zadać śmiertelny cios jednym uderzeniem. Szacuje się, że rocznie słonie zabijają od 100 do 500 osób.
Słoń afrykański Shutterstock
Wśród najgroźniejszych zwierząt wymienić też należy krokodyla różańcowego. Ten największy współcześnie żyjący gad jest jednocześnie największym drapieżnikiem lądowym i rzecznym. Jest w stanie zaatakować niemal każde zwierzę, które wkroczy na jego terytorium – w tym człowieka. Dysponuje ogromnymi, silnymi szczękami – pochwycona nimi ofiara nie ma żadnych szans na przeżycie.
Czy da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jakie jest najgroźniejsze zwierzę świata? Jeśli wziąć pod uwagę liczbę ofiar, jakie ma na swoim koncie, to najgroźniejszym zabójcą w świecie zwierząt okazuje się komar. Można go uznać za najskuteczniejszą maszynę do zabijania. Choć mierzy zaledwie 6 milimetrów i waży około 2 miligramy, komar uśmierca rocznie najwięcej ludzi. Dzieje się tak dlatego, że komary przenoszą śmiertelne choroby, takie jak malaria, gorączka doliny Rift, żółta febra czy wirusowe zapalenie mózgu. Zarażają nimi człowieka w momencie ukąszenia. Szacuje się, że rocznie przyczyniają się do śmierci około 750 tysięcy osób. Żaden drapieżnik nie ma tylu ofiar wśród ludzi na swoim koncie.
Komar nechaev-kon/istockphoto.com
Za niezwykle niebezpieczne zwierzęta uchodzą rekiny. Żarłacz biały nie bez powodu nazywany jest rekinem ludojadem. Niewątpliwie jest jednym z najsprawniejszych zabójców, wyczuwa kroplę krwi w 115 litrach wody, pływa z prędkością do 40 km/h, a jego ataki na ludzi na terenach kąpielisk w Stanach Zjednoczonych, południowej Afryce, Australii czy Nowej Zelandii nie należą do rzadkości. Specjaliści wskazują jednak, że człowiek nie należy do przysmaków żarłacza białego, który żywi się głównie dużymi rybami i żółwiami morskimi oraz poluje na foki i delfiny. Ataki rekina ludojada na ludzi traktować należy w kategorii pomyłki, o czym świadczyć może fakt, że po ugryzieniu ofiary rekin z reguły odpływa, pozwalając jej przeżyć.
żarłacz biały Shutterstock
Za niebezpieczne zwierzę uznać należy również bawoła afrykańskiego. Choć jest roślinożercą, to jest to gatunek agresywny i nieobliczalny. Zagrożony atakuje, a wówczas człowiek nie ma żadnych szans na przeżycie. Niezwykle sprawnym zabójcą, który okazuje swoją agresję w stosunku do ludzi, jest niedźwiedź polarny. Jest urodzonym łowcą, bez trudu łapie i zabija swoje ofiary, a dorosły osobnik pokona nawet ogromnego słonia morskiego. Nie jest zwierzęciem wybrednym, nie ma też naturalnych przeciwników, nic więc dziwnego, że zabija i konsumuje każde napotkane zwierzę. Człowieka traktuje jako swój potencjalny posiłek.
Zastanawiając się, jakie są najgroźniejsze zwierzęta w Polsce, wielu z nas przyjdzie na myśl niedźwiedź brunatny. Nic dziwnego, jest on największym europejskim drapieżnikiem. Szczególnie niebezpieczna jest samica z młodymi. Spotkanemu niedźwiedziowi nie należy patrzeć w oczy, ani przed nim uciekać. Najlepiej jest przykucnąć i powoli wycofać się w bezpieczne miejsce. Spodziewając się ataku niedźwiedzia należy położyć się na ziemi i przyjąć pozycję embrionalną, osłaniając rękami twarz i szyję. Do równie niebezpiecznych zwierząt zaliczany jest wilk. Drapieżnik ten jednak stara się nie podejmować zbędnego ryzyka i chętniej poluje na zwierzęta słabe lub chore. Z reguły nie atakuje ludzi, raczej unika kontaktów z człowiekiem. W razie ewentualnego spotkania z wilkiem najlepiej jest zachować spokój, zwierzę powinno samo odejść po chwili. Do groźnych zwierząt występujących w Polsce zaliczyć można też dzika. W tym przypadku najniebezpieczniejsze będzie spotkanie lochy z młodymi, która może stać się agresywna. Samotny dzik nie powinien nam jednak zrobić krzywdy, o ile nie będziemy wykonywać gwałtownych ruchów i go niepokoić. Najlepiej zastygnąć w bezruchu, nie uciekać, gdyż to mogłoby go sprowokować do ataku.
Wilk - zdjęcie ilustracyjne Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
Do groźnych zwierząt należy zaliczyć też żmiję zygzakowatą. Ten jedyny jadowity gad w Polsce jest szczególnie popularny w południowej części kraju. Człowieka atakuje wyłącznie sprowokowany, ukąszenie może być śmiertelne dla najmłodszych i najstarszych. Aby zniwelować skutki działania jadu żmii należy odpowiednio szybko podać antytoksynę. W przypadku ukąszenia nie wolno wysysać jadu, nacinać rany czy stosować opasek uciskowych.
Żmija zygzakowata to jedyny jadowity gatunek węży żyjący w Polsce. Fot. Shutterstock
Za najgroźniejsze zwierzę w Polsce można również uznać kleszcza. Choć ma niewielkie rozmiary, to stanowi potężne zagrożenie dla człowieka. Przenosi on bowiem bardzo groźne choroby, w szczególności wirusowe zapalenie płuc, zapalenie mózgu, a przede wszystkim boreliozę. Co prawda śmiertelność po ukąszeniu kleszcza jest znikoma, ale odkleszczowe choroby, zwłaszcza wspomniana borelioza, mogą stanowić poważne obciążenie dla ludzkiego organizmu. Dlatego warto chronić się przed ukąszeniami tego pajęczaka.
Niebezpieczne zwierzęta świata to w szczególności węże. Złą sławą cieszy się m.in. kobra indyjska, która jednorazowo produkuje taką ilość trucizny, która może być śmiertelna dla 15 osób. Wąż ten atakuje szybko i z byle powodu, dlatego zdecydowanie należy unikać kontaktów z nim. Równie niebezpieczna jest czarna mamba, która potrafi zabić jednym ukąszeniem. Jest największym jadowitym wężem Afryki, kąsa wielokrotnie, przy jednym ukąszeniu wydzielając porcję jadu co najmniej dziesięciokrotnie większą niż śmiertelna dawka dla dorosłego człowieka.
Kobra indyjska Shutterstock
Do niezwykle groźnych zwierząt zaliczany jest także wałęsak brazylijski. Jest agresywnym i niezwykle niebezpiecznym pająkiem. Ten najbardziej jadowity pająk świata stanowi znacznie większe zagrożenie niż ciesząca się złą sławą czarna wdowa. Jego ukąszenie wywołuje paraliż i niewydolność oddechową. Szczęśliwie istnieje skuteczne antidotum na potencjalnie śmiertelne ukąszenie wałęsaka.
Zobacz też: Największy gryzoń świata waży więcej niż owczarek niemiecki i jest świetnym pływakiem