Wybierasz się w ten rajski, wulkaniczny zakątek? Niebawem trzeba będzie słono zapłacić za wjazd

Już niebawem rajskie Hawaje będą jeszcze mniej dostępnym celem podróży. Wszystko przez władze stanu, które chcą wprowadzić opłatę za wjazd na wulkaniczne wyspy. Ma to pomóc w ochronie i dbaniu o lokalną naturę oraz parki narodowe. Czy przymusowa licencja, za którą trzeba będzie zapłacić sporo dolarów, zniechęci turystów do odwiedzania tego tropikalnego raju?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Co kojarzy nam się z Hawajami? Przede wszystkim rajskie plaże, bogata i kolorowa roślinność, surferzy, intensywny zapach kwiatów i oczywiście gorący klimat. Rajskie wyspy to dla wielu osób wymarzony wakacyjny kierunek. Ten raj będzie jednak niebawem wymagał dodatkowej opłaty za wjazd. Cena może szokować, jednak cel wydaje się być szczytny. 

Opłata za wjazd na Hawaje - zmiany dla turystów

Wszyscy, którzy zdecydowali się na wyjazd na Hawaje, niebawem będą musieli pamiętać o dodatkowej, obowiązkowej opłacie za wjazd w te rajskie zakątki. Wyspy z roku na rok coraz bardziej się rozwijają, a turystyka osiąga tam dosłownie złoty okres. Chętnych nie brakuje - warto jednak podkreślić, że wulkaniczne wyspy, które kiedyś były kierunkiem premium, teraz są coraz bardziej dostępne.

Chociaż sam przelot może być kosztowy, tak trendy przebywania na wyspie znacząco się zmieniły. Wiele osób rezygnuje już z all inclusive czy pobytu w eleganckich hotelach i porzuca to dla dzikich wypraw i eksplorowania najdalszych zakątków parków narodowych.  

Jak podaje "Star Tribune", aby móc odpowiednio zadbać o kondycję natury Hawajów, ustawodawcy tego najmłodszego ze stanów USA proponują, aby turyści płacili za roczną licencję. Inną opcją będzie wykupienie specjalnej przepustki, która zezwalać będzie na wejście do parków stanowych i umożliwiać wejście na szlaki turystyczne. 

Zobacz wideo Hawaje: Kula lawy uderzyła w łódź pełną turystów. 23 osoby zostały ranne

Za wjazd do raju trzeba słono zapłacić

O ile cel wydaje się być szczytny, w ten sposób władzę chcą włożyć większy nakład pieniężny na opiekę, ochronę i dbanie o lokalną przyrodę, tak cena wydaje się być wyjątkowo wysoka. Projekt ustawy, który znajduje się obecnie w Izbie Reprezentantów, wymagałby zakupu wspomnianej licencji przez osoby przyjezdne chcące odwiedzić hawajskie lasy, parki, szlaki lub "inny obszar naturalny na terenie państwowym". Do wniesienia opłaty zostałyby zobligowane osoby, które ukończyły 15. rok życia. 

We wstępnych rozmowach senat zaproponował stawkę 50 dolarów za wjazd na Hawaje. Kwota spotkała się jednak ze sprzeciwem Komisji Finansów Izby Reprezentantów. Rozmowy na ten temat nadal trwają, a ostateczne zasady mają zostać ogłoszone niebawem. Wiadomo jednak, że jedną z zasad jest ukaranie osób, które z jakichś powodów nie zapłaciły owej licencji. Z kolei mieszkańcy posiadający hawajskie prawo jazdy lub inny stanowy dowód tożsamości mieliby być zwolnieni z nakazu wykupienia przepustki.

Więcej o: