Polak postawił pomnik Jana Pawła II. Zaprotestował tłum na czele z księdzem

Miejscowość Cazale na Haiti od lat skłania do refleksji nad losami Polaków, którzy niegdyś tu dotarli - i docierają nadal, choć głównie wolontariusze. Jednym z nich jest Krzysztof Szybiński, bohater materiału zamieszczonego na kanale "Śladami Polonii" na YouTube. Mężczyzna, oprócz innych form pomocy, przyczynił się również do postawienia w wiosce pomnika Jana Pawła II. "Chyba nie takiej spodziewał się reakcji" - komentuje twórca materiału.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiele lat temu w odległym mieście Cazale na Haiti zjawili się Polacy na rozkaz Napoleona. Mieli za zadanie stłumić powstanie buntowników. Wówczas niewolnicy rozpoczęli wojnę o wolność, którą cesarz Napoleon usiłował zakończyć, wysyłając tam m.in. polskie legiony.

Wielu walczących przeszło wówczas na haitańską stronę. - Ich następcy żyją tam i mówią o sobie dziś "jesteśmy potomkami Polaków, tzn. my jesteśmy również Polakami" - podaje "Onet". Obecnie wciąż docierają tam wolontariusze z całego świata. Historia jednego z nich pojawiła się w materiale twórcy kanału "Śladami Polonii", wywołując kontrowersje. 

Zobacz wideo Wybory w Dzień Papieski? "PiS chce wziąć Jana Pawła II na sztandary"

Kółko graniaste

Krzysztof Szybiński jest polskim wolontariuszem, który od lat przyjeżdża na Haiti i uczy dzieci. Po raz pierwszy pojawił się w Cazale razem z żoną Elżbietą w 2014 roku. - Trafiliśmy na wspaniałego człowieka, haitańskiego biznesmena, który nas oprowadził. Później zastanawialiśmy się, jak pomóc lokalnej społeczności, która poczuwała się do swoich korzeni polskich - opowiada Krzysztof Szybiński w filmie na kanale "Śladami Polonii". 

Padło na pomoc najmłodszym mieszkańcom. Wolontariusze postanowili uczyć dzieci "polskich śpiewów i polskich tańców". Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu w sali kościelnej. Jak dowiadujemy się z zamieszczonego materiału, wkrótce Krzysztof pokochał Cazale, wymyślając już kolejne projekty do realizacji. Jeden z nich wzbudził kontrowersje. Był to pomysł postawienia w wiosce pomnika Jana Pawła II. 

Nawet ksiądz protestuje

Wolontariusz z Polski szybko zaangażował się w działalność religijną. - Zrodził się pomysł zbudowania miejsca pamięci Jana Pawła II. Jest to swego rodzaju hołd dla świętego papieża za to, co zrobił dla nas, Polaków, ale i dla Haitańczyków - wyjaśnia.

Wkrótce - zgodnie z planem Krzysztofa - pomnik został oficjalnie odsłonięty. Reakcja lokalnej społeczności najpewniej zdziwiła samego pomysłodawcę projektu. Okazało się, że spora część mieszkańców jest oburzona powstaniem pomnika. Mają pretensję do Polaka o to, że wybudował cokolwiek, nie pytając ludzi o zdanie

Na czele protestujących stanął sam ksiądz, jedna z najważniejszych osób w Cazale. Skrytykował powstanie pomnika i odmówił jego poświęcenia

- podsumował twórca materiału.

 

OFERTY AVANTI24.PL: Te buty to hit na wiosnę 2023! Ażurowe botki "jak wycinanka" są wygodne, a cena? Pozytywnie zaskakuje!

Źródła: YouTube - "Śladami Polonii, Onet

Więcej o: