Tej włoskiej perełce grozi katastrofa. Wszystko przez nadużywanie innowacyjnego systemu

Wenecja to jedno z najchętniej odwiedzanych europejskich miast. Niestety bariera, którą wybudowano w celu ochrony miasta przed zalaniem, w ostatnim czasie jest nadużywana. Może to spowodować nieodwracalne szkody.

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Wenecja to miasto, które zachwyca pięknem architektury. Niestety, jej niefortunne położenie na lagunie powoduje, że od lat jej mieszkańcy muszą walczyć z powodziami. Wybudowany w ostatnich latach system ochrony przed "acqua alta" jest niewłaściwie użytkowany, co może spowodować katastrofę naturalną w tym miejscu.

Zobacz wideo Policjanci uratowali życie nastolatce! Siedziała na torowisku i chciała popełnić samobójstwo

Wenecja leży na wyspach o bagnistym terenie 

Stolica regionu Veneto położona jest na licznych wyspach. Kanały stanowią tam główny szlak komunikacyjny. Ten słynny ośrodek turystyczny znany jest głównie z gondol i tzw. "vaporetto", czyli tramwaju wodnego. Głównym elementem gospodarki tego regionu jest turystyka. Plac św. Marka, Pałac Dożów, Most Rialto to jedne z najsłynniejszych zabytkowych miejsc, jakie odwiedza każdy turysta przybywający do Wenecji. Miasto robi wrażenie, ale niestety od lat zagraża mu tzw. "acqua alta", czyli "wysoka woda".

System "Mojżesz" miał pomóc miastu. Teraz może grozić mu jeszcze większa katastrofa

Uruchomiony w lipcu 2020 roku system MOSE miał chronić Wenecję przed zalaniem podczas podnoszenia się poziomu wody. Zainstalowane na granicy z morzem potężne platformy mają za zadanie podnosić się, kiedy miastu zagraża powódź. Aktualnie nowy system jest jednak nadużywany. Uruchamia się go na tyle często, że w miejskich kanałach nie zachodzi właściwa wymiana wód kanałów ze świeżą wodą morską. Jak podaje portal interia.pl, eksperci uważają, że bariery powinny być opuszczane około pięć razy w roku, a w rzeczywistości są uruchamiane aż 49 razy w ciągu roku. 

Oto jak działa bariera MOSE:

 

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: