W przeszłości miała się tutaj zacząć zagłada. Dziś to miejsce jest turystyczną perłą Polski

Wielkimi krokami zbliża się weekend majowy oraz długie, słoneczne dni, które stopniowo rozpalają w nas chęć podróżowania. By podziwiać dzikie plaże, barwne kultury i bogactwo natury, nie trzeba wcale planować dalekich wypraw. Wszystko to znajduje się na wyciągnięcie ręki, w uwielbianym przez turystów zakątku Polski. Jednak Pomorze - oprócz bajkowych widoków - skrywa również mroczne tajemnice z przeszłości.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Można powiedzieć, że klimat województwa zachodniopomorskiego potrafi hipnotyzować - wystarczy odwiedzić uwielbianą przez turystów Wyspę Wolin, by się o tym przekonać. Razem z fragmentem znajdującej się obok wyspy Uznam tworzy najdalej (na północny zachód) wysunięty fragment Polski. Oprócz urokliwych zabytków i zapierających dech w piersi widoków, na Wyspie Wolin nie brakuje również śladów przeszłości, które prowadzą za kulisy mrocznej historii. 

Zobacz wideo Czy ceny nad morzem bardzo skoczyły do góry? Spytaliśmy wypoczywających w Sopocie [SONDA]

Wdech, wydech. W krainie zieleni

Przybrzeżną Wyspę Wolin o powierzchni około 265 kilometrów kwadratowych bez wahania można nazwać turystyczną perłą. Katalog atrakcji jest obszerny i różnorodny - miłośnicy ciszy i spokoju najpewniej postawią na odkrywanie malowniczych pagórków i wąwozów. Trudno byłoby pominąć Woliński Park Narodowy, będący swoistą wizytówką regionu.

Przez jego teren przebiegają dwa z trzech głównych szlaków pieszych. - Jednym z nich jest fragment czerwonego Szlaku Nadmorskiego (który w całości ma niemal 380 km i prowadzi wzdłuż większości polskiego wybrzeża Bałtyku). Na tym odcinku pozwala on podziwiać wolińskie plaże, latarnię morską Kikut z 1960 r. czy Jezioro Koprowo - podaje portal "Onet". Kolejną czołową atrakcją regionu jest Jezioro Turkusowe. Niegdyś znajdowała się tu kopalnia kredy. Po czasie zbiornik wypełnił się wodą; dzięki zalegającym na dnie związkom węglanu wapnia obecnie możemy podziwiać jezioro o niezwykłej, egzotycznej barwie. 

O krok od zagłady

Wyspa Wolin może okazać się atrakcyjnym miejscem nie tylko dla miłośników natury, ale i turystów zainteresowanych historią. Jednym z najciekawszych obiektów jest bez wątpienia Podziemne Miasto Wolin. W czasie II wojny światowej mieścił się tam kompleks militarny. Pod nadmorskimi wydmami znajdują się sieci korytarzy, które łączą ze sobą kilka schronów.

- Po zakończeniu wojny kompleks został przebudowany, a schrony połączono korytarzami, tworząc w ten sposób w pełni niezależne "podziemne miasto" - czytamy na stronie nocowanie.pl. Mimo że ukryty kompleks jest dziś popularną atrakcją turystyczną, w dalszym ciągu roztacza się nad nim aura niepokoju. To właśnie w tym miejscu miała rozpocząć się atomowa zagłada, która doszczętnie zniszczyłaby Europę. 

Na sygnał, miały tam zjechać odpowiednie osoby, w tym również rosyjscy generałowie i to właśnie stamtąd, miała rozpocząć się atomowa zagłada. Instrukcje dotyczące operacji znajdowały się w kopertach ukrytych w sejfach

- tłumaczy Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu w rozmowie z portalem "Interia". Według propagandy sowieckiej to miał być atak wyprzedzający, w razie, gdyby nastąpił rzekomo planowany atak przez Zachód. O tajnych stanowiskach wiedzieli tylko nieliczni - była to jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic z okresu zimnej wojny. 

 

OFERTY AVANTI24.PL: Te sukienki dodadzą kobiecości i uroku! Zwiewne modele midi podkreślą urodę i ukryją, co trzeba!

Źródła: nocowanie.pl, "Onet", "Interia"

Więcej o: