Masz dość zatłoczonych szlaków? Poznaj tatrzańską oazę spokoju. Tutaj nie uświadczysz tłumów

Góry, a w szczególności Tatry, cieszą się ogromną popularnością o każdej porze roku. Zdobywamy szczyty, wędrujemy po najpiękniejszych szlakach i zachwycamy się górską przyrodą. Jednak pomimo tak dużych tłumów w Tatrzańskim Parku Narodowym, jedna trasa wyróżnia się szczególnym spokojem.

Popularność Tatr potwierdza posumowanie ubiegłego roku. Jak donosi "Gazeta Krakowska", TPN sprzedał rekordową liczbę biletów - na wypad w góry zdecydowało się aż 4 mln 780 tys. i 25 turystów. Było to prawie 200 tys. osób więcej niż w 2021 roku. Które miejsca cieszyły się największą popularnością, a gdzie nie uświadczyliśmy tłumów? 

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Najpopularniejsze szlaki w Tatrach

W niektórych miejscach dało się odczuć prawdziwy tłok. Wśród z nich znalazła się przede wszystkim ikona Tatr, czyli Morskie Oko - to tam najczęściej wybierają się turyści. W 2022 roku nad słynnym jeziorem pojawiło się aż  773 tys. 47 osób.

Na drugim miejscu uplasowała się Dolina Kościeliska, czyli jedna z najpiękniejszych perełek położona w Tatrach Zachodnich. Nic w tym dziwnego, miejsce skrywa naprawdę wiele wyjątkowych atrakcji. Turyści doceniają wspaniałe widoki, a także tajemnicze jaskinie. W ubiegłym roku w te rejony postanowiło wybrać się 550 tys. 667 urlopowiczów. 

Na podium nie mogło zabraknąć kultowej kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Atrakcja jest popularna do tego stopnia, że odwiedzający czasami czekają tu nawet w czterogodzinnych kolejkach! W 2022 roku skorzystało z niej  549 tys. 402 osób.

To miejsce było oazą spokoju

Choć Tatry są istnym magnesem na turystów, to jedno miejsce wyróżniało się szczególnym spokojem. Chodzi o Dolinę Lejową, którą w ubiegłym roku odwiedziło jedynie 5 tys. 694 wędrowców. Leży ona między Doliną Kościeliską a Doliną Chochołowską, a przez nią prowadzi żółty szlak turystyczny. Na trasie czeka na nas m.in. fotogeniczna wapienna skała, lasy i polany z owcami. 

Jeśli więc szukacie malowniczych widoków, ciszy i odpoczynku od głośnych turystów (nawet w szczycie sezonu) Dolina Lejowa będzie strzałem w dziesiątkę. 

Więcej o: