Miasto Gaudiego ograniczy liczbę turystów. "Po prostu chodzą przez cztery godziny, po czym odpływają"

W Barcelonie mają zostać wprowadzone zmiany, których celem będzie ograniczenie liczby turystów. Chodzi o statki wpływające do barcelońskiego portu. Jak twierdzi burmistrz, turyści, którzy z nich wysiadają, nie przynoszą miastu zysków.

Jedno z najchętniej odwiedzanych europejskich miast zamierza wprowadzić zmiany mające na celu zredukowanie liczby turystów. Barcelona od dawna zmaga się z nadmiarem odwiedzających ją osób. Zmiany będą dotyczyły głównie statków pasażerskich.

Zobacz wideo Pościg za skradzionym SUV-em. Auto rozbite, złodzieje złapani

To nie pierwsze hiszpańskie miasto, które walczy z natłokiem turystów

Już w 2021 roku władze Balearów ograniczyły liczbę wpływających do portu Palma de Mallorca statków do jedynie trzech dziennie. Jak podaje turystyka.wp.pl, w Barcelonie sprawa dotyczy przede wszystkim ekskluzywnych statków wycieczkowych. Główny powód to tłok spowodowany turystami, którzy nie korzystają z lokalnych usług, ponieważ jedzą i śpią na statku. Jak zaznacza burmistrz miasta:

Jeśli pasażerowie statków wycieczkowych nie traktują Barcelony jako portu bazowego, nie są aktywnymi konsumentami naszego miasta.

Barceloński port jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez statki wycieczkowe

Jeszcze przed wybuchem pandemii covid-19 w 2019 roku do portu w Barcelonie przybyło aż 2,25 milionów turystów. Są to dane Cruise Lines International Association - przewiduje się, że w bieżącym roku liczba ta może wzrosnąć. Bo stolicy Katalonii najwięcej turystów przybywa z Francji, Ameryki i Wielkiej Brytanii. Działania, jakie mają zostać wprowadzone mają zmniejszyć liczbę turystów o połowę.

Mieszkańcy Barcelony narzekają na turystów

Turyści przybywający do Barcelony coraz rzadziej zwracają uwagę na jej walory architektoniczne i artystyczne. Nie korzystają też z lokalnych usług. Jak zaznacza burmistrz miasta 

 Po prostu chodzą przez cztery godziny, po czym odpływają.

Innym powodem za wprowadzeniem ograniczeń jest duże zanieczyszczenie wody spowodowane wpływającymi do portu statkami. 

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: