Skutecznie unikał fotopułapek, aż nagle kamera uchwyciła go ze swoją zdobyczą

Kamera zarejestrowana w lesie nagrała samotnego wilka ze swoją zdobyczą. To nagranie jest wyjątkowe w dwójnasób. Zwykle drapieżniki te polują w watasze, a to zwierzę zapuściło się w pojedynkę. Jednak uchwyconego czworonoga wyróżnia coś jeszcze. "Biały kieł" - piszą na Twitterze Lasy Państwowe.

Nagraniem odmieńca pochwaliło się w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Choczewo. Leśników zaintrygował fakt, że zwierzę jest bez swojej wilczej rodziny. – "Samotny biały wilk" to dobry tytuł na książkę – czytamy w poście.

Jednocześnie przedstawiciele Lasów Państwowych przyznają, że do tej pory na terenie leśnictwa Białogóra wilki skutecznie unikały fotopułapek. Można więc rzec, że radość leśników jest podwójna. Nie dość, że kamera uchwyciła takiego rzadkiego modela, to jeszcze tak wyjątkowego – "wilczego ducha".

Zalew Zakrzówek (zdjęcie ilustracyjne) Przypomina Chorwację, ale to Polska. Po latach koniec z zakazami kąpieli

Biały kieł został zarejestrowany 26 marca. Nie dajcie się zwieść błędnym ustawieniom w kamerze. "Data powraca do ustawień fabrycznych po każdej wymianie baterii, czyli do 01.01.2017 roku. Bateria była wymieniana pięć dni przed nagraniem filmiku" - wyjaśniają autorzy posta.

Ryanair zapowiada wzrost cen biletów. Kolejna podwyżka w Ryanairze. Ceny wzrosną jeszcze w te wakacje

To wada genetyczna

Biały wilk to albinos. Swego czasu pisaliśmy o sarnie albinosce, danielu o barwie białej jak śnieg czy żółwiu o złocistej barwie. Za tak nietypowy kolor umaszczenia tych zwierząt odpowiada leucyzm, czyli wada genetyczna, która przejawia się częściowym lub zupełnym brakiem ciemnych pigmentów. To rodzaj albinizmu, który występuje u wielu innych gatunków zwierząt.

Naukowcy tłumaczą, że choć ta odmienność ze względów estetycznych wydaje się fascynująca i zjawiskowa, to dla osobników nią dotkniętych oznacza mniejsze szanse na przeżycie w naturze. Śnieżnobiałe zwierzę łatwiej zauważyć, a co za tym idzie - łatwiej je zaatakować. Wada genetyczna wpływa również na osłabienie wzroku i innych cech rozwojowych zwierzęcia, co może zmniejszyć jego szanse na przetrwanie.

Wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tys. urodzeń. Przyczyn powstawania albinizmu poszukiwano już za czasów Karola Linneusza, czyli od połowy lat czterdziestych XVIII w. Zaobserwowano wtedy, że bielactwo może być cechą dziedziczną, której przyczyn w XVIII w. dokładnie nie rozumiano. Dziś wiadomo, że dziedziczenie albinizmu jest uwarunkowane przez jedną parę genów odpowiedzialnych za niewytwarzanie tyrozynazy, enzymu będącego katalizatorem podczas procesu powstawania melaminy, pigmentu odpowiedzialnego za ciemne ubarwienie.

Źródła: Facebook / Lasy Państwowe / Gazeta.pl

Więcej o: