Mało znane atrakcje Czech. Odwiedziny sąsiadów to nie tylko Praga i Most Karola, ale prawdziwe perełki

Planujesz wyjazd do Czech? Podczas organizacji warto zwrócić uwagę na nieco mniej popularne atrakcje regiony, które gwarantują podróż pełną przygód i malowniczych krajobrazów. Poza Pragą i Mostem Karola odwiedź tajemnicze zamki, parki narodowe czy spektakularne gejzery.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czechy to nasz południowo-zachodni sąsiad, którego stolicą jest Praga. Kraj z bogatą historią i kulturą chętnie i licznie odwiedzany jest przez turystów z Polski, ale także dalszych zakątków Europy. Warto jednak wiedzieć, że Praga to nie wszystko. Lista atrakcji jest znacznie dłuższa, a niektóre miejsca to prawdziwe perełki. 

Mało znane atrakcje Czech - natura, architektura i zderzenie z historią

Czechy to piękny kraj, który słynie z malowniczej stolicy - Pragi. W owym mieście zakochać się można w samej architekturze, malowniczych widokach i niezliczonej ilości mostów. Zielone Karkonosze, średniowieczne miasteczka, podniebne trasy spacerowe w koronach drzew, bajkowe formacje skalne i uzdrowiskowe perełki wprost z listy UNESCO to jedynie kropla w morzu atrakcji, które znajdziemy u naszych sąsiadów. 

Na pierwszym miejscu warto wyróżnić jedną z głównych atrakcji regionu. Hluboka nad Vltavou to bajkowy zamek, który jest najliczniej odwiedzaną tego typu budowlą w Czechach. Polscy turyści niestety nie słusznie go pomijają. Znajdziemy tam piękną budowlę liczącą 140 sal i 11 wież, co umożliwia zwiedzanie w kilku wariantach. Królewskie wnętrza to ni wszystko - budowlę okala ogromny ogród i zielona okolica. 

Kolejną perełką jest czeski spływ drewna, czyli nic innego jak narodowa tradycja, której korzenie sięgają czasów średniowiecza. Trasa po Wełtawie, najdłuższej czeskiej rzece, trwa już od XI wieku. W przeszłości w ten sposób transportowano również inne towary, takie jak sól, miód i słynne na całym świecie piwo Budweiser. Dzisiaj jest to wyjątkowo ciekawa forma rozrywki, którą umożliwiają pasjonaci owego sportu. 

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Te miejsca warto odwiedzić będąc w Czechach 

Czechy to nie tylko majestatyczne zamki i budowle, ale także wzruszająca dzika natura. Góry Szumawa zawsze wyznaczały pogranicze między plemionami słowiańskimi a germańskimi. 120 km pasmo kryje zatem wiele tajemnic, widoków czy pięknych punktów. Warto podkreślić, że Szumawa w połączeniu z Lasem Bawarskim jest największym obszarem leśnym w tej części Europy. To zatem nie lada gratka dla miłośników spacerów czy wspinaczek. 

Kraj oferuj także zwiedzanie wielu klimatycznych wiosek. Wiele z nich szczególnie na południu słynie z tzw. barokowej architektury ludowej. Doskonałym przykładem są Holašovice, położone 15 km na zachód od Czeskich Budziejowic. Regionalna zabudowa domy skupia się przy dużym rynku, który z lotu ptaka wygląda jak litera D. 

Nie sposób zapomnieć o perełce Środkowych Moraw, którą bez wątpienia jest piękny neogotycki zamek Bouzov z wysoką na 58 m wieżą. Iście disneyowska sceneria pozwoli przenieść się w czasie do odległych czasów. Zwiedzanie gwarantuje niezapomniane emocje, podziwianie wnętrz budowli oraz poznanie zawiłej historii. Miejsce należało początkowo do króla Jerzego z Podiebradów, a w czasie II wojny światowej mieściła się w nim siedziba SS. 

Więcej o: