Rosjanie próbowali wyjechać do Finlandii. Zostali poddani kontroli. "Dziewczyna zadawała wiele pytań"

Na przejściu granicznym pomiędzy Norwegią a Finlandią znajduje się punkt kontrolny. Jednak przez wzgląd na fakt, iż obydwa państwa należą do strefy Schengen, sprawdzanie paszportów nie było praktykowane. Sytuację zmienił napływ Rosjan, którzy próbują wyjechać do Finlandii.
Zobacz wideo Prof. Legucka: Putinowi udaje się utrzymać lojalność w elitach władzy

Wojna w Ukrainie wywołana przez Putina sprawiła, że wiele granic dla przyjezdnych z Rosji zostało zamknięte. Mimo to niektórzy nadal starają się podróżować w celach turystycznych, lub wyjeżdżają na zakupy. Sporym zaskoczeniem okazała się kontrola paszportowa na jednym z przejść w strefie Schengen.

Fińska straż graniczna zatrzymała Rosjan

Biorąc pod uwagę położenie geograficzne Rosji, łatwo dostrzec, że zarówno Finlandia jak i Norwegia graniczą ze wschodnim mocarstwem. Jednak zbrojna napaść na Ukrainę sprawiła, że państwa europejskie zamknęły swoje drzwi dla przyjezdnych Rosjan. Wyjątkiem jest Norwegia, która, choć zwiększyła ograniczenia wjazdu dla obywateli wspomnianego kraju, to jednak nadal pozostaje jedyną drogą lądową, która stanowi łącznik pomiędzy Rosją a państwami Unii Europejskiej, choć sama do niej nie należy.

Jak informuje portal onet.pl rosyjscy turyści, którzy próbowali przekroczyć granicę między Norwegią a Szwecją, zostali zatrzymani i poddani kontroli paszportowej. Nie kryli zdziwienia oraz niezadowolenia z faktu utraconego czasu. Okazało się, że w sumie w tym czasie sprawdzono także cztery inne pojazdy.

Urocza dziewczyna zadawała wiele pytań, studiowała nasze paszporty. Straciliśmy dwadzieścia minut

- informuje Onet na podstawie wpisu zamieszczonego w sieci społecznościowej Telegram.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Finlandia zakazuje wjazdu Rosjanom na teren Unii Europejskiej

Choć wspomniana granica znajduje się w strefie Schengen to jednak droga, z której korzystają przyjezdni, należy także do Finlandii. Ten kraj z kolei, który od 1995 roku jest członkiem Unii Europejskiej zakazał wjazdu Rosjan przez zewnętrzne granice Unii zarówno w celach turystycznych jak i tranzytowych do całej strefy Schengen.

Potwierdzeniem szeroko zakrojonych działań mających na celu ograniczenie przepływu Rosjan przez fińską granicę jest pilotażowy projekt Straży Granicznej. Chodzi o budowę ogrodzenia zaporowego wzdłuż części wschodniej granicy.

Jak informują fińskie media, prace rozpoczęły się już na początku marca. W pierwszej kolejności wykonano budowę dróg serwisowych, tras kablowych i fundamentów ogrodzenia. Plany zakładają zakończenie budowy do końca czerwca bieżącego roku.

Więcej o: