Niegdyś odwiedzał ją Chopin i Goethe. Ta turystyczna perła to polska Dolina Loary

W samym sercu Sudetów leży kraina, która do złudzenia przypomina malownicze kadry z francuskich pocztówek. W otoczeniu zamków, pałaców i ogrodów można poczuć się jak w słynnej Dolinie Loary. Właśnie dlatego obszar Kotliny Jeleniogórskiej okrzyknięto niegdyś "Śląskim Elizjum".

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Kraina pałaców i bajecznych" ogrodów to w rzeczywistości Kotlina Jeleniogórska znajdująca się na Dolnym Śląsku. Uznawana jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc na mapie Polski. Podróżni mogą spodziewać się tu przede wszystkim zapierających dech w piersi widoków, ukrytych zakamarków i zabytków osnutych tajemnicami przeszłości. 

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Królowa różnorodności

- Kotlina Jeleniogórska jest terenem niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Jest to kraina historii - zaznacza portal dolnyslask.travel. Nic dziwnego - oprócz górskich krajobrazów, leśnych ścieżek i ukrytych zakamarków, znajdziemy tu również mnóstwo zabytków i ciekawych miejsc.

Urokliwe kamieniczki na rynku jeleniogórskim przenoszą turystów do XVII wieku, a wieża rycerska w Siedlęcinie podsuwa wyobrażenia o codzienności księcia jaworskiego Henryka I, który niegdyś ją zamieszkiwał. Wehikułem czasu są również miejsca takie jak pałac rodziny Schaffgotschów, zamek Chojnik w Sobieszowie, krzyże pokutne i kościoły rozsiane po całym terenie czy słynna Świątynia Wang w Karpaczu.

Polska Dolina Loary 

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej to bez wątpienia miejsce wyróżniające się na mapie Polski. Samych zamków, dworów i pałaców jest tu około trzydziestu. Ze względu na charakterystyczne budowle i niezwykłą aurę, obszar ten został nieoficjalnie okrzyknięty "polską Doliną Loary". Niegdyś odwiedzały ją największe sławy. - Swoje rezydencje zakładały tu najświetniejsze rody europejskie. Oprócz arystokracji przybywali to artyści, filozofowie oraz miłośnicy przyrody (np. Fryderyk Chopin, Johann Wolfgang von Goethe, John Quincy Adams) - czytamy na stronie karkonosze.pl.

Zastrzyk adrenaliny

Do dziś popularność Kotliny Jeleniogórskiej nie słabnie - wręcz przeciwnie. Coraz więcej osób decyduje się spędzić weekend majowy lub wakacyjny urlop, podziwiając malownicze krajobrazy i ciekawe zabytki, których w okolicy nie brakuje. Podobnie jak atrakcji wywołujących dreszczyk emocji, takich jak loty szybowcowe i spływy kajakowe po rzece Bóbr. Ilość ciekawych miejsc do odkrycia na tym terenie sprawia, że Kotlina Jeleniogórska zachwyca turystów nie tylko latem, ale przez okrągły rok. 

 

OFERTY AVANTI24.PL: Sukienki w tych kolorach podbijają wiosenne trendy! Są efektowne i przykuwają wzrok

Źródła: dolnyslask.travel, karkonosze.pl, nocowanie.pl

Więcej o: