Rosyjska turystka chciała wjechać do Polski. Zatrzymała ją straż graniczna. Teraz Rosjanka ma kłopoty

Rosjanka chciała dostać się do Polski, jednak straż graniczna na lotnisku w Gdańsku udaremniła jej próby. Turystka przyleciała z Londynu, a z Polski chciała dostać się tranzytem do Kaliningradu. Miała nawet bilet autobusowy.

26 września 2022 roku weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 19 września 2022 roku, które wprowadziło restrykcje wobec obywateli rosyjskich. Na jego mocy obywatele Rosji nie mogą wjechać do Polski. Wyjątki obejmują m.in. dysydentów, posiadaczy zezwoleń na pobyt, członków misji dyplomatycznych. Dotyczą również indywidualnych przypadków humanitarnych.

Zobacz wideo Twój lot się nie odbył? Co zrobić w takiej sytuacji? Ekspertka wyjaśnia

Rosjanka chciała wjechać do Polski. Zatrzymano ją na lotnisku w Gdańsku

Jak podaje Onet, Rosjanka przyleciała do Gdańska samolotem z Londynu. Na lotnisku została zatrzymana przez straż graniczną. Informowała, że wjechała do Polski tylko na tranzyt, pokazała nawet bilet autobusowy do Kaliningradu. Na nic się to jednak zdało.

Więcej ciekawych informacji  kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Polska nie wpuszcza jednak Rosjan, którzy podróżują w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych czy biznesowych spoza strefy Schengen. Taki transport możliwy jest na przykład z Finlandii. Podobną politykę w tej kwestii prowadzą na przykład Czechy i inne kraje bałtyckie - informuje portal.

Nie miałam żadnych wątpliwości, planując podróż - w końcu Polacy pozwolili mi wyjechać z UE do Rosji. Ale nie brałam pod uwagę, że przyjechałam do Polski spoza strefy Schengen

- powiedziała turystka cytowana przez kanał Aviatorshina.

Próbowała przekonać pograniczków. Niestety na nic się to zdało

Próby przekonania strażników granicznych były bezskuteczne. W końcu musiałam kupić bilet na lot powrotny do Londynu. W Wielkiej Brytanii mam tu ważną dziesięcioletnią wizę i dzieci. Teraz szukam opcji, jak w najbliższych dniach wrócić do Rosji

 - dodała kobieta.

Więcej o: