Mężczyzna przyniósł samorodek złota do wyceny. Ekspert oniemiał, po czym wypłacił pokaźną sumkę

Mężczyzna wyposażony w słabej jakości wykrywacz metalu ruszył na poszukiwania skarbu i zadziwił nawet starych wyjadaczy. Jego sprzęt "zapikał" przy niemal 5-kilogramowej bryle złota. Szczęściarz wzbogaci się o setki tysięcy dolarów.

Choć australijskie media piszą o znalazcy, że jest poszukiwaczem-amatorem, chyba jednak mężczyzna wcale taki "zielony" nie jest. Dokładnie wiedział, gdzie szukać. Wybrał się bowiem do stanu Wiktoria w Australii, który jest nazywany "Złotym Trójkątem". Rozciąga się on między Bendigo, Ballarat i St. Arnaud w południowo-wschodniej części kraju, niedaleko Melbourne. To tam właśnie znalazł swą bryłkę szczęścia. Samorodek waży dokładnie 4,6 kg.

Zobacz wideo Mężczyzna z Australii pokochał... lalkę erotyczną

Na wycenę znaleziska wybrał się do Lucky Strike Gold w Geelong. - Jestem w tej branży od 43 lat i jest to największy okaz, jaki do tej pory widziałem - powiedział ekspert Darren Kamp. - To jedno z tych odkryć zmieniających życie – powiedział i wycenił okaz na 240 tys. dolarów australijskich (ok. 693 tys. zł). Jak informują australijskie media, sprzedawca postanowił go nabyć od znalazcy, który postanowił nie ujawniać swojej tożsamości. 

Kamp przyznał, że znalezienie takiej wielkości samorodka jest niezwykłe. Częściej zdarzało mu się obcować z dużymi okazami znalezionymi przez duże firmy operujące głęboko pod ziemią.

"Złoty Trójkąt" w Australii

Podczas gorączki złota w XIX wieku rejon ten był szczególnie oblegany przez poszukiwaczy złota. Był to rejon złotonośny i w tamtych czasach łatwo było o znalezienie większych bądź mniejszych bryłek złota. Najczęściej znajdowano je w strumieniach lub w korytach rzek.

Nie tylko w australijskich mediach, 5-kilogramowy samorodek budzi zazdrość i rozpala współczesną gorączkę złota. I choć rzeczywiście w jednej chwili szczęśliwy znalazca stał się bogaty, bywały i bardziej imponujące znaleziska. W 1869 roku w pobliżu miasta Moliagul, raptem 3 cm pod ziemią, znaleziono złoty kamień, który ważył 72 kg. Dzisiaj "Welcome Stranger" (Witaj Nieznajomy), bo tak nazwano ten okaz, miałby wartość 6,8 mln dol. australijskich (15 mln 870 tys. zł).

Źródło: news.com.au

Więcej o: