Ten rajski zakątek w Polsce zachwycił turystów. "Powietrze smakuje czystością"

Każda pora roku pachnie, smakuje i brzmi tu inaczej. Pośród cykania świerszczy, śpiewu ptaków i odgłosów rykowiska, nie brakuje również kojącej ciszy. Na próżno szukać tu tłumów, wrzasków i nadmiernej komercji. Nic dziwnego, że krainę rozciągającą się wokół Baryczy, wielu turystów porównuje do bajki.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ponad 1300 km szlaków turystycznych, 87000 ha powierzchni i 6 ściśle chronionych rezerwatów. Park Krajobrazowy Dolina Baryczy jest największym tego typu kompleksem w Polsce. Coraz częściej turyści przyrównują te tereny do baśniowych krain - i trudno nie zgodzić się z tym porównaniem. Podróżni marzący o ucieczce od szarej rzeczywistości z pewnością znajdą ukojenie w soczystozielonej trawie i wielobarwnych kwiatach, którymi pokryte są tutejsze łąki. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Wdech, wydech 

- W lasach Doliny Baryczy jest czym oddychać. Powietrze smakuje czystością - nic dziwnego, tereny leśne zajmują 50% obszaru - czytamy na stronie dolinabaryczy.travel. W czasach, gdy smog coraz śmielej panoszy się po miastach, krystalicznie czyste powietrze może okazać się cenniejsze niż jakikolwiek kryształ. Dolina Baryczy znacznie wyróżnia się pod tym kątem spośród innych miejsc na mapie Polski - wiele osób dziwi zatem fakt, że rajski zakątek znajduje się zaledwie godzinę drogi od Wrocławia. Może okazać się idealnym miejscem na spędzenie urlopu nie tylko dla miłośników przyrody, ale i turystów spragnionych innych atrakcji. 

Kraina Możliwości

Nie bez powodu Dolina Baryczy nieoficjalnie nazwana jest "Krainą Możliwości". Na turystów odwiedzających pogranicze Wielkopolski i Dolnego Śląska czeka bowiem mnóstwo atrakcji. Chlubą regionu jest największy w Polsce Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, będący jednocześnie jedną z najważniejszych ostoi ptaków wodno-błotnych w Europie. Z kolei słynne Stawy Milickie, których powierzchnia zajmuje 7500 hektarów, zapierają dech w piersi. Podobnie jak łąki odolanowskie, rezerwat "Olszyny Niezgodzkie" oraz serce regionu - Milicz. 

 

Za górami, za lasami

Miłośników aktywnego wypoczynku bez wątpienia ucieszy fakt, że Dolina Baryczy oferuje aż 1800 km tras - rowerowych, pieszych, kajakowych i konnych. Szlaki biegną przez najbardziej malownicze zakątki regionu, które można podziwiać bez pośpiechu. Ruch na drogach lokalnych charakteryzuje się bowiem małym natężeniem. Podczas zwiedzania można spodziewać się polnych i leśnych dróżek, a także ścieżek wiodących przez urokliwe wioski i rozległe łąki.

 

Moc atrakcji

Chociaż Dolina Baryczy bez wątpienia charakteryzuje się wybitnymi walorami przyrodniczymi, nie brakuje tu również innych atrakcji turystycznych. Na szczególną uwagę zasługują między innymi okazałe pałace, parki i kościoły, skrywające zagadkowe losy i burzliwą historię dawnego niemiecko-polskiego pogranicza. Na szczególną uwagę zasługują również miejsca takie jak:

  • Pałac myśliwski Radziwiłłów w Antoninie,
  • Zespół pałacowy w Goszczu - warto dodać, że Goszcz jest jedną z najstarszych miejscowości w Dolinie Baryczy,
  • Ruiny Pałacu Hatzfeldów w Żmigrodzie,
  • Muzeum Bombki oraz Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu,
  • Stawy Milickie.

OFERTY AVANTI24.PL: Torebki w tych kolorach są idealne na wiosnę! Przyciągają wzrok, dodają świeżości i charakteru

Źródła: dolinabaryczy.travel, OnetYouTube

Więcej o: