Niezwykłe, lecz nielegalne odkrycie w Lubuskiem. Odnalazł tajemnicze przedmioty sprzed kilku tysięcy lat

Na terenie gminy Gubin, w województwie lubuskim doszło do wyjątkowego odkrycia. Anonimowy "poszukiwacz skarbów" natrafił na stare ozdoby, uzbrojenie czy przedmioty gospodarcze wykonane z brązu. Jednak Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaznacza, że przedmioty zostały znalezione w sposób niezgodny z prawem.

20 marca 2023 roku Sławomir Stańczak, prezes Lubuskiej Grupy Eksploracyjnej Nadodrze poinformował  Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o odkryciu, do jakiego doszło na terenie gminy Gubin. W trakcie poszukiwania współczesnych przedmiotów anonimowy detektorysta natrafił na nieco starsze znalezisko, pochodzące najprawdopodobniej z 1000-800 lat p.n.e.

Zobacz wideo Dziupla pełna motocykli. Znalezisko o wartości blisko ćwierć miliona złotych

Odnalazł zabytki w Lubuskiem

Po dokonaniu niezwykłego odkrycia mężczyzna ponownie zakopał przedmioty, oznaczył miejsce kamieniem i zawiadomił specjalistów. Kolejnego dnia na miejsce przybyli przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze oraz Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza, którzy przeprowadzili oględziny terenu i założyli niewielki wykop. 

Archeolodzy dokonali wyjątkowego odkrycia w Egipcie. Nietypowe znalezisko archeologów. Odkryli tysiące zmumifikowanych głów

W trakcie eksploracji natrafiono na zalegające in situ przedmioty wykonane z brązu oraz zarys pojemnika, w którym złożono depozyt, prawdopodobnie wykonanego ze skóry lub tekstyliów

- poinformował na Facebooku Marcin Kosowicz, starszy inspektor ochrony zabytków w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.

Wśród zabytków znalazły się przedmioty o różnorodnym charakterze - od przedmiotów gospodarczych, przez ozdoby, aż po uzbrojenie. Należały do nich trzy kompletne siekierki z piętką, pięć fragmentów innych siekierek tego typu, dwie kompletne siekierki z tulejką, dziewięć sierpów, sześć grotów włóczni, trzy bransolety różnych typów, kilka grud surowca oraz dwa młotki. 

Prace będą kontynuowane

Jak poinformował Kosowicz, to nie koniec odkryć w Lubuskiem, a badacze będą kontynuowali prace konserwatorskie, które pozwolą na uzyskanie więcej informacji.

W trakcie interwencji udało się podjąć dużą część depozytu w formie bryły, w której znajdują się kolejne zabytki

- czytamy. 

Najprawdopodobniej przedmioty są związane z wytwórstwem społeczności kultury łużyckich pól popielnicowych z epoki brązu i pochodzą z IV epoki brązu (1000-800 lat p.n.e.).

Archeolodzy cyfrowo rozpakowali mumię liczącą 2300 lat Tajemnica "złotego chłopca". Cyfrowo rozpakowali mumię liczącą 2300 lat

Nielegalne znalezisko

Marcin Kosowicz zaznacza jednak, że przedmioty odnalezione przez anonimowego mężczyznę, nie zostały odkryte zgodnie z prawem. 

Zgodnie z ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, poszukiwanie zabytków wymaga uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków

- zakończył. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: