Ten detal zauważą tylko najbardziej spostrzegawczy. W samolotach brakuje pewnych numerów miejsc. Oto powód

Szukanie miejsca w samolocie to dla wielu stresujący moment. Przechodzimy ciasnym korytarzem, nerwowo przyglądamy się numerkom, a za nami ciągnie się sznur zniecierpliwionych pasażerów. Ci bardziej spostrzegawczy mogą w tym czasie zauważyć, że w niektórych samolotach brakuje liczb takich jak 13 lub 17. Dlaczego?

Przesądy są obecne na całym świecie i często różnią się w zależności od kultury. Chociaż wiele osób uważa, że w nie nie wierzy, to i tak zdarza się nam ich przestrzegać. Unikamy przechodzenia pod drabiną, odpukujemy w niemalowane czy krzyżujemy palce na szczęście. Jak się okazuje, to właśnie z zabobonami związana jest również pewna praktyka stosowana przez niektóre linie lotnicze. 

Zobacz wideo Linie Lotnicze Emirates. Porównanie klas

Tych numerów brakuje w liniach lotniczych

Co ciekawe, strach przed trzynastką ma swoją nazwę. Triskaidekafobia jest wiarą w to, że liczba ta przynosi pecha, a cierpiące na nią osoby za wszelką cenę starają się unikać jej w codziennym życiu - pięter, mieszkań o tym numerze, umawiania ważnych spotkań 13. dnia miesiąca... czy właśnie siadania na określonym miejscu w samolocie.

Jak informuje serwis euronews.com, niektórzy przewoźnicy tacy jak Ryanair, Lufthansa, Singapore Airlines, Cathay Pacific, Air France, Qatar Airlines, Emirates, KLM czy Iberia pomijają 13 rząd w niektórych swoich samolotach. W ten sposób chcą przede wszystkim uniknąć przesadnych zamian miejsc.

Nie tylko liczba 13

Jednak nie tylko trzynastka może budzić powszechną grozę. Przykładowo we Włoszech lub Brazylii za pechową liczbę uznaje się 17. Uważa się bowiem, że cyfra rzymska XVII może ułożyć się w VIXI oznaczające po łacinie "moje życie się skończyło". Z tego też powodu tego miejsca nie znajdziemy w samolotach Lufthansy. 

Brakuje u nas rzędów 13 i 17, ponieważ są one uważane za pechowe liczby #bettersafethansorry [ang. lepiej być bezpiecznym, niż żałować - przyp.red.]

- napisał niemiecki przewoźnik na Twitterze w 2017 roku. 

Z kolei w Chinach "cztery" przypomina chińskie słowo oznaczające śmierć - dlatego tamtejsze linie lotnicze pomijają ten rząd w swoich maszynach. Podobnie jest z liczbą 14, która brzmi podobnie do wyrażenia "nie żyje". 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: