To miasto skrywa wiele tajemnic. Na dnie jednego z jezior znajduje się zatopiony las

Macie dość zgiełku miasta i tłumów ludzi? Czasami, aby naprawdę wypocząć i podładować baterie, potrzebujemy chwili wyciszenia i spokoju. Najlepiej szukać tego w niewielkich miejscowościach, które wbrew pozorom mają do zaoferowania naprawdę wiele. Jednym z takich miasteczek jest Borne Sulinowo.

Borne Sulinowo to niewielkie miasto położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim. To właśnie tu czekają na was wspaniałe jeziora, lasy, ścieżki turystyczne, a także wiele innych atrakcji. Jeżeli potrzebujecie chwili oddechu od codzienności, będzie to znakomity kierunek na wiosenną wycieczkę. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Borne Sulinowo i jego historia

To urokliwe miasto jest doskonałym kierunkiem nie tylko dla miłośników obcowania z naturą, ale i dla fanów historii. W Bornym Sulinowie wytyczono szlak turystyczno-spacerowy o długości około 13,5 km. Podczas spaceru urlopowicze mogą zobaczyć aż 21 różnych obiektów takich jak dawny szpital wojskowy, Dom Żołnierza czy kantyna oficerska, w której stołowali się najpierw oficerowie niemieccy, a później radzieccy. 

Z Bornym Sulinowym wiąże się bowiem ciekawa historia. W latach 30. XX wieku powstał tam garnizon wojskowy, w którym stacjonowały jednostki Wermachtu przed atakiem na Polskę w 1939 roku. Później tereny te przeszły w ręce Armii Czerwonej. 

Miejscowość była owiana tajemnicą przez wiele lat. Na próżno było szukać jej na mapie lub planach, a przeciętni ludzie nie mieli do niej wstępu. Borne Sulinowo narodziło się dopiero w 1993 roku, a jego oficjalne otwarcie miało miejsce w czerwcu. Już kilka miesięcy później rząd nadał mu także status miasta. 

Borne Sulinowo to istna oaza spokoju

Oprócz ciekawostek historycznych, w Bornym Sulinowie czekają na was dwie szumiące rzeki, wiele ścieżek leśnych, a także mnóstwo jezior. Jak informuje tamtejsze Centrum Informacji Turystycznej, w zależności od źródła uważa się, że jest ich tam od 40 do 57. 

"Jezior ci u nas dostatek" - to stwierdzenie samo ciśnie się na usta, patrząc na mapę gminy. Rzeczywiście, pod względem ilości zbiorników wodnych gmina Borne Sulinowo jest w krajowej czołówce

- czytamy na stronie internetowej

Nie brakuje tu też atrakcji dla wielbicieli aktywnego wypoczynku. Możecie wybrać się tu na wycieczkę rowerową, spływ kajakami czy nurkowanie. Ci ostatni mogą ujrzeć na dnie jeziora Pile tajemniczy zatopiony las, który powstał po zapadnięciu terenów pod wodę. 

 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: