Malediwy bez wyjeżdżania z kraju, całkowicie za darmo. Turkusowa tafla skrywa tajemnice i atrakcje

Turkusowa, krystaliczna woda, bliskość natury czy liczne punkty widokowe, to jedynie kropla w morzu atrakcji polskich Malediwów, które można podziwiać całkowicie za darmo. Arboretum Park Gródek w Jaworznie to niesamowite miejsce, które gwarantuje lawinę wrażeń i niezapomnianych wspomnień. Ta śląska perełka to punkt obowiązkowy dla odwiedzających okolicę.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak się okazuje, Malediwy są na wciągnięcie ręki i to całkowicie za darmo. Mowa tu oczywiście o polskiej wersji, którą turyści tak przyzwyczaili się nazywać Arboretum Park Gródek w Jaworznie. Bez obaw, nazwa zobowiązuje - lista atrakcji i niesamowite widoki są tutaj gwarantowane. 

Polskie Malediwy - darmowa atrakcja śląska

Park Gródek to najsłynniejszy obecnie Park na terenie Jaworzna, ale i jedyna tka perełka na mapie Polski. Ta śląska atrakcja nie na darmo nazywana jest polskimi Malediwami - znajdziemy tu krystaliczną, lazurową wodę, strome klify, ogrom dzikiej natury, a także kładkę skąd można podziwiać niezapomniane widoki. Miejsce jest idealnym punktem rodzinnych spacerów, okazjonalnych sesji zdjęciowych czy planem na weekendowy wypad. 

Polskie Malediwy obejmują wyrobiska po eksploatacji dolomitu byłej Cementowni Szczakowa -  eksploatowane od około 1880 r. do 1990 r. Teren powierzchni to 58,54 ha, które niegdyś były mocno uprzemysłowione, a dziś kuszą pięknem natury i spokojem. Występuje tu mozaika siedlisk przyrodniczych: ciepłolubnych muraw, łąk, siedlisk naskalnych, terenów podmokłych, zbiorników wodnych, borów, lasów grądowych. Warto wspomnieć także o urozmaiconym ukształtowaniu terenu, co dodatkowo wpływa na atrakcyjność punktu oraz szeroką gamę aktywności, które czekają na nas na miejscu. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Jakich atrakcje znajdziemy na polskich Malediwach? 

Jeszcze 50 lat temu nieopodal polskich Malediwów składowano odpady komunalne. Miejsce zmieniło się nie do poznania i jest teraz w stu procentach poświęcone naturze. Historia miejsca jest prosta, ale i ciekawa. Zakład, który mieścił się na tym terenie, nie był w stanie regulować rachunków, czego skutkiem było odcięcie prądu. W 1997 roku pompy zatrzymały się, co spowodowało napełnienie wodą pustych zbiorników kamieniołomu. 

Na liście atrakcji znajdziemy dwa zbiorniki wodne: Wydra i Orka o charakterystycznej turkusowej barwie. W tym miejscu możemy nurkować na głębokość 18,5 m ze specjalistycznym sprzętem. Nad Orką prowadzi z kolei ciekawa, kręta ścieżka, która pozwoli na obserwacje z poziomu wody. Kładka ma 100 m długości, jest zatopiona płytko pod wodą. Na miejscu zastaniemy także liczne punkty widokowe, ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Park leży w długim wąwozie, otoczonym z trzech stron stromymi klifami co uwydatnia krajobraz. 

Wstęp, dojazd, godziny otwarcia 

Polskie Malediwy to wyjątkowa atrakcja, którą można odwiedzić całkowicie za darmo. Wstęp na teren parku nie jest biletowany. Jeśli chodzi o godziny otwarcia, tutaj także nie ma ograniczeń - czynne jest całą dobę, przez cały rok. Można tam wprowadzać psy na smyczy, jednak gdy sytuacja tego wymaga, warto mieć ze sobą kaganiec. Ważną informacją jest natomiast całkowity zakaz kąpieli w zbiornikach wodnych. Miejsce przystosowane jest dla osób niepełnosprawnych, a także rodzin z dziećmi, dzięki czemu nie ma tutaj żadnych ograniczeń w swobodnym poruszaniu się. Miejsce surowo zabrania także rozpalania ognisk, śmiecenia, hałasowania czy biwakowania. Jeśli chodzi o dojazd, park leży w północno-wschodniej części Jaworzna (województwo śląskie), w dzielnicy Pieczyska. Z Katowic można tam dotrzeć samochodem w niecałe pół godziny, z Krakowa - w nieco ponad godzinę.

Więcej o: