Natknął się na niego w wodzie, myśląc, że to topielec. Na szczęście prawda była bardziej optymistyczna

Podczas nurkowania w Morzu Jońskim jeden z mężczyzn natknął się w wodzie na wystające z piasku ludzkie ramię. Był przekonany, że to topielec, więc natychmiast poinformował odpowiednie służby. Okazało się jednak, że to posąg z brązu. Dalsze poszukiwania ujawniły więcej skarbów.

Rzeźba została odkryta przez przypadek w 1972 roku przez mężczyznę, który wybrał się na nurkowanie około 300 metrów od wybrzeży Riace na południu Półwyspu Apenińskiego. Jak podaje portal archaeostore.com, w trakcie poszukiwań ujawniono również drugi posąg. Odkrycie okrzyknięto Brązami z Riace.

Zobacz wideo Wygląda ładnie? Ta 'rafa koralowa' to same śmieci

Gdy pojawił się w wodzie, myśleli, że to topielec. Było ich dwóch i nigdy nie biło im serce

Mężczyzna, który powiadomił władze o swoim odkryciu, tak jak i pozostali nurkowie, był przekonany, że trafił na topielca. Policyjny zespół nurków pod nadzorem archeologów ujawnił jednak posąg wykonany z brązu - a nawet dwa. Okazało się, że na głębokości ośmiu metrów od wielu lat spoczywają dwie rzeźby.

Linie lotnicze zapowiadają nowe kierunki (zdjęcie ilustracyjne) Linie lotnicze zapowiadają nowe kierunki. Aż 15 nowości na wakacje

Dalsza eksploracja z 1972 i 1981 roku pozwoliła również na ujawnienie części kadłuba zawierającego 28 ołowianych pierścieni i dwie osie z brązu. Eksperci twierdzą, że były one prawdopodobnie używane jako element żagla statku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Okazało się, że Brązy z Riace to oryginalne dzieła z połowy V wieku p.n.e. Przedstawiają dwóch nagich mężczyzn z brodami i kręconymi włosami, z lewą ręką zgiętą, prawą leżącą wzdłuż boku. Mierzą dwa metry wysokości, a każdy z nich waży blisko 160 kilogramów. Niemal w całości wykonane są z brązu, jednak niektóre detale wykonano m.in. ze srebra i miedzi. Jak podaje portal archaeostore.com, te dwa greckie posągi pierwotnie posiadały tarczę i włócznię, jednak zostały zdemontowane, by ułatwić ich transport.

Ryanair wycofuje się z jednego z największych lotnisk w Polsce Ryanair znika z popularnego lotniska. Ale to nie koniec tanich lotów

Gdzie znajdują się Brązy z Riace? Czekają na turystów

Posągi z Riace po raz pierwszy udostępniono w 1981 roku. Wówczas cieszyły się ogromną popularnością. Obejrzało je milion ludzi. Obecnie są częścią zbiorów Museo Nazionale della Magna Grecia w Reggio di Calabria.

Więcej o: