Niedziela Palmowa już niebawem. W tych polskich wsiach świętuje się z prawdziwym przytupem

Wielkanocne palmy to dla mieszkańców Lipnicy Murowanej pokoleniowa tradycja, na którą z upragnieniem wyczekuje się cały rok. Konkurs to unikatowe dziedzictwo sztuki ludowej, które cieszy się dużą popularnością. Gospodynie i gospodarze z podstawowych produktów potrafią wyczarować prawdziwe dzieła sztuki, a także monumentalne rzeźby.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tegoroczna Niedziela Palmowa przypada 2 kwietnia. Dokładnie tego dnia rozpoczyna się wielki Tydzień, który dla chrześcijan jest wyjątkowym czasem zadumy i przygotowania do Zmartwychwstania Pańskiego. Ta data jest jednak szczególnie istotną dla mieszkańców niektórych wsi, gdzie jak co roku odbywa się konkurs na najpiękniejszą i najwyższą palmę. 

Niedziela palmowa - zdjęcie ilustracyjne Niedziela Palmowa 2023. Kiedy wypada? Czy można jeść w tym dniu mięso?

Niedziela Palmowa i kolorowy konkurs sztuki ludowej 

W tym roku Niedziela Palmowa wypada 2 kwietnia. Wówczas palmy wielkanocne zanosimy do kościoła na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Dekoracje można przygotować samemu na wiele sposobów lub kupić gotową ozdobę w sklepie. Warto jednak nieco bliżej poznać symbolikę i tę pokoleniową tradycję. Palmy w kościele katolickim symbolizują nowe życie i zwycięstwo, z kolei w wielu regionach wciąż wierzy się, że poświęcone gałązki przyniosą domownikom zdrowie i dobrobyt.

Niedziela Palmowa to szczególnie istotne święto dla mieszkańców Lipnicy Murowanej. W małopolskiej wsi organizuje się bowiem konkurs od 1958 r. Jednak mieszkańcy wsi i okolicznych miejscowości konkurują ze sobą długością i świetnością palm od niepamiętnych czasów. Wówczas królowała prosta zasada: im bogatszy gospodarz, tym dłuższa palma. 

Zobacz wideo Doda ubrała wielkanocną choinkę

Lipnica Murowana - małopolska stolica wielkanocnych palm 

Tradycyjny konkurs rozpocznie się w Niedzielę Palmową 2 kwietnia 2023 r. Już od godziny 7:30 rano na zabytkowy, średniowieczny rynek, przez lipniczan wszystkich pokoleń oraz gości, przynoszone będą konkursowe palmy, wykonane z wikliny i ozdobione jak tradycja każe: kwiatami, wstążkami i zimozieloną roślinnością. Wykonawcy muszą przestrzegać jednak kryteriów określonych w regulaminie. Jedną z najważniejszych zasad jest fakt, by wysoka palma została postawiona do pionu jedynie siłą ludzkich mięśni i przy pomocy lin lub wideł. Jeśli palma się złamie, jest dyskwalifikowana. Palmy do konkursu można zgłaszać w pięciu kategoriach:

  • palmy dziecięce - do 3 metrów wysokości, oceniane na bieżąco w Biurze Organizacyjnym;
  • palmy średnie - powyżej 7 metrów do 14 metrów wysokości;
  • palmy wysokie - powyżej 14 metrów do 22 metrów wysokości;
  • palmy najwyższe - powyżej 22 metrów wysokości.

Lipnica Murowana nie jest jednak jedynym miejscem, gdzie organizowany jest tradycyjny konkurs. Podobne dzieła sztuki znajdziemy także w Łysych na Mazowszu. W trakcie imprezy zazwyczaj odbywają się także festyny, jarmarki i warsztaty tworzenia pięknych bukietów gałęzi.

Nasze gospodynie robią palmy wielkanocne z zielonych części roślin, tj. bukszpanu, żywotnika, ostrokrzewu, zasuszonych kwiatostanów traw. Kolorowe kwiaty wykonujemy z bibuły lub krepiny. Mocujemy to do wierzbowych gałązek przy pomocy drutu florystycznego i na koniec ozdabiamy wstążką

- przekonywały gospodynie z KGW w Konarzycach w rozmowie z gloswielkopolski.pl.

Więcej o: