Obrzydliwe, jak potraktowała turystkę na lotnisku. "Uderzyła mnie w genitalia, nakrzyczała na mnie"

Pracownica amerykańskiej Administracji ds. Bezpieczeństwa Transportu (TSA) uderzyła jedną z pasażerek i upokorzyła ją na oczach innych. Wszystko przez to, że Mara okazała się osobą transpłciową. "Nakrzyczała na mnie za to, że mam prącie" - relacjonowała na Twitterze.

Chociaż incydenty na lotniskach zdarzają się stosunkowo rzadko, to prawie nigdy nie słyszy się o agresji ze strony pracowników. Tym razem jednak było inaczej. Na lotnisku JFK w Nowym Jorku agentka ds. bezpieczeństwa uderzyła kobietę w genitalia po tym, jak odkryła, że jest osobą transpłciową.

Uderzyła turystkę w genitalia. "Upokorzyła mnie na oczach wszystkich"

Przykrego ataku doświadczyła Mara - trans kobieta, która podróżowała z lotniska JFK w Nowym Jorku. Turystka opublikowała na ten temat kilka tweetów, w których żaliła się na zachowanie agentki TSA (Administracja ds. Bezpieczeństwa Transportu). Widoczność wpisów została co prawda ograniczona, jednak zachowały się zrzuty ekranów.

Agentka uderzyła mnie w genitalia, nakrzyczała na mnie za to, że mam prącie i upokorzyła mnie na oczach wszystkich po tym, jak powiedziałam jej, żeby przestała

- pisała Mara w swoim wpisie na Twitterze. Jakby tego było mało, po całym zdarzeniu pracownica lotniska poszła za nią do toalety i obgadywała ją z innym pracownikiem, podczas gdy turystka płakała w kabinie.

Pracownica lotniska zaatakowała transpłciową turystkęPracownica lotniska zaatakowała transpłciową turystkę fot. @massofclay/Twitter

W kolejnych wpisach Mara wyraziła nadzieję, że od agentki TSA zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje. Podkreśliła również, że ta sytuacja pokazuje jak niezbędna jest edukacja pracowników obsługi pasażerów w zakresie dyskryminacji osób transpłciowych. 

Lotnisko przeprasza turystkę

Na tweety turystki zareagowało lotnisko JFK, które poprosiło ją o sprecyzowanie, na którym terminali doszło do zdarzenia i możliwe szczegóły, które pozwolą na identyfikację agentki, która ją skrzywdziła. W końcu opublikowano przeprosiny i obiecano przekazać sprawę dalej.

Co ciekawe, na stronie TSA opublikowane są nawet wytyczne dotyczące osób transpłciowych, niebinarnych i niezgodnych płciowo:

TSA dokłada wszelkich starań, aby wszyscy podróżni byli traktowani z szacunkiem i godnością. Badania przesiewowe są przeprowadzane bez względu na rasę, kolor skóry, płeć, tożsamość płciową, narodowość, religię lub niepełnosprawność danej osoby.

Sytuacja osób transpłciowych w USA

Od 2021 r. osoby trans w Stanach Zjednoczonych mają prawo dokonać korekty płci w paszportach bez konieczności posiadania dokumentów medycznych.

Chociaż sytuacja osób trans jest tam lepsza niż w wielu miejscach na świecie, wciąż zdarzają się ataki na tle transfobicznym. Warto podkreślić, że nikt nie powinien doświadczać przemocy ze względu na to kim jest, dlatego na podobne przypadki należy reagować.

Więcej ciekawych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: