Chciał wylecieć z Polski na cudzy paszport. Miał być Szwedem, a okazał się Somalijczykiem

24-latek chciał wylecieć z Polski do Kanady. Na lotnisku nie posłużył się jednak własnym paszportem. Użył dokumentu Szweda, licząc na to, że uda mu się opuścić kraj "na podobieństwo". Funkcjonariusze pokrzyżowali mu jednak plany.

Do incydentu podczas odprawy paszportowej doszło w środę 22 marca. Mężczyzna liczył na to, że uda mu się przekroczyć granicę z cudzymi dokumentami. Całe zajście opisała na swojej stronie Komenda Główna Straży Granicznej.

Zobacz wideo Czy przewoźnik ma obowiązek zwrócić pieniądze za lot, który się nie odbył? Kuna: Tak

Chciał wylecieć z Polski na cudzy paszport. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy

Jak poinformowała Komenda Główna Straży Granicznej, w środę 22 marca 24-letni mężczyzna tuż po godzinie 12  zgłosił się do odprawy paszportowej pasażerów na rejs do Toronto. Podczas kontroli okazał szwedzki paszport. Funkcjonariusza Straży Granicznej zaniepokoił jednak wizerunek mężczyzny w dokumentach. Nie zgadzał się z wyglądem mężczyzny, od którego otrzymał paszport.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mężczyzna przyznał, że posłużył się nie swoim paszportem. Dodał, że jest obywatelem Somalii. Przedstawił  również dokument potwierdzający ubieganie się o ochronę międzynarodową na terytorium Szwecji.

Somalijczyk próbował nielegalnie przekroczyć granicę. To nie pierwszy raz

Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że Somalijczyk próbował nielegalnie predostać się za granicę kraju. Okazało się, że to nie pierwszy raz. Używając cudzego dokumentu, próbował też podstępem wylecieć do Toronto z Brukseli.

24-latek został zatrzymany, a następnie przesłuchany jako podejrzany.

Mężczyzna przyznał się i złożył wyjaśnienia. Komendant Placówki SG Warszawa-Okęcie wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Wystąpi ponadto z wnioskiem do sądu o umieszczenie mężczyzny w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców

- informuje Straż Graniczna.

Więcej o: