Najsłoneczniejszy zakątek Europy wypada bezkonkurencyjnie. Tam pojęcie brzydkiej pogody nie istnieje

Planując wakacje w Europie, można kierować się wieloma czynnikami takimi jak atrakcje, plaże czy architektura. Warto jednak poznać najbardziej słoneczny zakątek Starego Kontynentu - to właśnie tam niemal przez cały rok gości piękna pogoda i dobra energia. Podium to jednocześnie kierunki chętnie wybierane przez Polaków.

Więcej informacji o podróżach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wakacje w Europie to cała paleta ciekawych kierunków. Do wyboru mamy ciepłe ostoje z pięknymi plażami, ale także bliskość natury czy surowe piękno Skandynawii. Wiele osób planując letnie chwile, bierze jednak pod uwagę kluczowy czynnik, jakim jest wysoka temperatura czy zapewnione słońce. Ten ranking nie pozostawia złudzeń i typuje laureata najbardziej słonecznego miasta w Europie

Tu pojęcie brzydkiej pogody niemal nie istnieje

Europejskie miasta możemy klasyfikować według wielu kryteriów, zaczynając od atrakcji, a kończąc na pogodzie. To właśnie ten element jest dla wielu osób, w tym Polaków najważniejszy i często decyduje o wakacyjnych planach. Gdzie zatem zażyjemy kąpieli słonecznej niemal przez cały rok? Ranking najbardziej słonecznych miast nie pozostawia złudzeń i typuje lokalizację gdzie piękna pogoda to przysłowiowy chleb powszedni. 

Na pierwszym miejscu króluje hiszpańskie Alicante, które jest okrzyknięte najbardziej słonecznym zakątkiem Europy. W mieście położonym w regionie Walencji przez cały rok liczy się około 3630.02 słonecznych godzin. To daje średnio w miesiącu 119.24 godzin pięknej pogody. Werdykt jest bardzo prosty - to prawdziwy raj dla fanów dobrej energii, pięknych plaż i malowniczych widoków. Średnia roczna temperatura w tym mieście to 23 st.C. Warto jednak wiedzieć, że miejsce cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, dlatego najlepiej podróżować tam w kwietniu, maju lub dopiero jesienią.

Najsłoneczniejszy zakątek Europy - te miasta cieszą się pogodą cały rok 

Na liście, zaraz po Alicante znalazła się włoska Katania, czyli miasto położone u podnóża Etny. Jak się okazuje to nie tylko mekka dobrego jedzenia, zabytków UNESCO czy ciekawej historii i kultury. W sycylijskim zakątku piękną pogodą można cieszyć się cały rok, o czym doskonale wiedzą wiecznie uśmiechnięci mieszkańcy. Katania może pochwalić się 3427.24 słonecznymi godzinami w ciągu całego roku, a średnio w miesiącu jest to 112.53 pogodnych godzin. 

Trzecie miejsce także należy do hiszpańskiego miasta, a jest nim Murcja położona w południowo-wschodniej części kraju. Nazywana Sadem Europy i nie bez powodu - aglomeracja zlokalizowana jest w strefie ciepłego klimatu półpustynnego, który sprawia, że przez 346 godzin miesięcznie świeci słońce. Średnia roczna temperatura 19 st. C. Szanse na to, że lecąc tam, trafimy na złą pogodę, są naprawdę stosunkowo niewielkie, dlatego wiele osób wybiera się tam na wakacje, czy city break. 

Na liście najcieplejszych miast w Europie znalazły się również następujące miejsca:

  • Malaga,
  • Mesyna,
  • Walencja,
  • Nicea,
  • Las Palmas,
  • Grenada,
  • Palermo.
Więcej o: