W tych obszarach możesz spotkać kleszcze! Ludzie znajdują je na sobie po każdym spacerze [MAPA]

Kleszcze są zmorą zarówno ludzi, jak i zwierząt. Niestety postępujące zmiany klimaty wpłynęły na to, że pajęczaki te coraz rzadziej zimują lub robią to bardzo krótko, przez co pozostają aktywne nawet cały rok. Pierwsze doniesienia z Polski o inwazji kleszczy słychać było jeszcze zimą.

Co roku wiosną do życia budzi się cała przyroda a wraz z nią również nielubiane, groźne pajęczaki - kleszcze. Niestety w związku z coraz cieplejszymi okresami zimowymi część z nich wcale nie znika i żerują cały rok. W 2023 pierwsze doniesienia o kilkunastu kleszczach znalezionych w sierści psa można było usłyszeć już w styczniu. Niektórzy donoszą, że całe gromady pajęczaków można dostrzec na źdźbłach trawy.

Usuwanie kleszcza przez specjalistę Skuteczny sposób na kleszcze? Te metody pozwolą uniknąć niechcianych gości

W których regionach polski należy uważać? Powstała mapa

Użytkownicy serwisu ciemnastronawiosny.pl poświęconemu walką z kleszczami skarżą się na inwazję tych pajęczaków już od kilku tygodni. Z tego powodu powstała interaktywna mapa, na której wszyscy mogą zaznaczać, w którym miejscu Polski znaleźli kleszcza na sobie czy swoim pupilu. Udostępniając taki alert można również dopisać ile pajęczaków się widziało. Dzięki temu możemy obserwować, które obszary kraju zmagają się z niebezpieczną ilością tych insektów. Na ten moment sytuacja wygląda najgorzej przede wszystkim w Koninie, Warszawie, Tomaszowie Mazowieckim, czy w Krakowie. Z godziny na godzinę pojawia się coraz więcej zgłoszeń dlatego warto na bieżąco śledzić mapę. Może ona pomóc nie tylko mieszkańcom, ale również osobom planującym urlopy i wyjazdy.

Stan w Polsce na dzień 23.03.2023Stan w Polsce na dzień 23.03.2023 screen: ciemnastronawiosny.pl

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Kleszcze aktywne całą zimę

Leśnicy z Nadleśnictwa Celestynów jeszcze w lutym podzielili się zdjęciem, na którym widać, że groźne pajęczaki w tym roku zaczęły swoją aktywność naprawdę wcześnie. Zazwyczaj sezon na kleszcze rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia. Tym jednak ewidentnie nie przeszkadzał śnieg i mróz i jeszcze zimą wykorzystały cieplejszy dzień, by pokazać się leśnikom. 

Kleszcze są teraz cały rok. Mieszkam pod lasem, łąki na około. Kleszcze widywałam i w listopadzie, i styczniu i ogólnie: cały rok

- komentuje pod postem internautka.

Jak się bronić przed kleszczami?

Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości repelenty i używać ich przed każdym wyjściem do lasu, czy na spacer po okolicznym miejskim parku, bowiem kleszcze występują nawet w centrach miast. Należy również odpowiednio się ubierać. Najlepiej zakładać jasne i długie ubrania, szczególnie jeśli chodzi o nogi. Dobrym wyborem będą zabudowane buty, długie skarpetki i długie spodnie. Po każdym wyjściu na świeże powietrze gdzie mogliśmy być narażeni na spotkanie kleszczy warto się również dokładnie obejrzeć i wziąć prysznic, by zminimalizować ryzyko, że zostaniemy ukąszeni. 

Właściciele psów powinni również zadbać o zabezpieczenie swoich pupili specjalnymi kroplami, tabletkami czy obrożami odstraszającymi insekty. Warto regularnie czesać sierść naszych psów i dokładnie oglądać obszary za uszami czy wokół pyska, bo to tam najczęściej znajduje się kleszcze, a te przenoszą groźną dla zwierząt chorobę - babeszjozę.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Szpital - OIOM Śmiercionośny grzyb atakuje. Żaden lek go nie zwalczy

Więcej o: