Te miasta powstały, zanim biliśmy się o Grunwald. Są dobre na weekend. Pamiętają jeszcze dynastię Piastów

Planując weekendowy wypad, warto na listę zwiedzania wpisać miejsca, które "niosą na barkach" kawał historii. Podróże są w końcu świetną okazją do poznania świata i historii. Z tego powodu wybraliśmy najciekawsze i najstarsze miasta do zwiedzenia w Wielkopolsce.

Ciężko w to uwierzyć, ale te miasta powstały jeszcze w XIII wieku. Część z nich odegrała ważną rolę w historii Polski, dlatego warto przynajmniej raz przejść się po ulicach najstarszych miast w Wielkopolsce. Część z nich z pewnością jest znana wszystkim, lecz niektóre miejsca mogą zaskoczyć turystów i okazać się podróżniczymi perełkami.

Konin

Konin otrzymał prawa miejskie w 1293 roku. Położone nad Wartą miasto należało do Korony Królestwa Polskiego, a obecnie leży na Szlaku Piastowskim. Można zobaczyć w nim najstarszy słup drogowy.

Kępno

Miasto to otrzymało lokację miejską jeszcze przed 1283 rokiem, jednak zdegradowano je na początku XVI wieku. Ponownie nadano Kępnie prawa miejskie w 1661 roku. Choć nie jest to znane wśród turystów miejsce, warto zobaczyć zabytkowe kościoły czy dziewiętnastowieczny ratusz.

Wronki

Wronkom nadano prawa miejskie w 1279 roku. Znajduje się tu zachwycający Klasztor Franciszkanów, Amfiteatr Olszynki oraz Muzeum Ziemi Wronieckiej, które warto odwiedzić.

Gostyń

Gostyń leżący nad rzeką Kanią został uznany jako miasto w 1278 roku. Było to jedno z pierwszych miejsc w trakcie II wojny światowej, gdzie doszło do brutalnych zbrodni hitlerowskich. Będąc na miejscu warto odwiedzić Muzeum Automobilizmu oraz Kościół św. Małgorzaty - najstarszy zabytek miasta.

Zobacz wideo Jak polskie miasta (nie) radzą sobie ze smogiem

Pyzdry

Leżące w powiecie wrzesińskim Pyzdry uzyskały prawa miejskie przed 1257 rokiem. Warto przejść się spacerem po promenadzie nad Wartą i obejrzeć znajdujące się tam murale. Turyści równie chętnie wybierają się do Muzeum Regionalnego oraz rekonstrukcję dawnego przejścia granicznego w Borzykowie.

Śrem

Śrem uznano za miasto w 1253 roku. Będąc w tym wielkopolskim mieście zdecydowanie warto odwiedzić plażę miejską nad Jeziorem Grzymisławskim oraz zespół budowli pofranciszkańskich. Atrakcyjne turystycznie jest również śremskie mini ZOO.

Rogoźno

Leżące w powiecie obornickim Rogoźno prawa miejskie otrzymało w roku 1280. To miasto przypadnie do gustu sportowcom i miłośnikom aktywności fizycznej. Nad Jeziorem Rogozińskim można uprawiać sporty wodne lub wędkować. W Rogoźnie znajdują się również zabytkowe budynki sakralne.

Kalisz

Polska stolica andrutów otrzymała lokację miejską jeszcze przed 1268 rokiem. Na miejscu możemy spróbować regionalnych słodkości oraz udać się na wycieczkę do schronu przeciwatomowego wybudowanego w okresie zimnej wojny.

Poznań

Tego miasta przedstawiać nie trzeba. Poznań prawa miejskie otrzymał 23 kwietnia 1253 roku. Dzisiejsza stolica Wielkopolski zachwyca turystów przede wszystkim Starym Rynkiem z renesansowym ratuszem i słynnymi koziołkami, choć atrakcji jest znacznie więcej.

Gniezno

Pierwsza stolica Polski jest najstarszym udokumentowanym miastem w Wielkopolsce. Gniezno uzyskało prawa miejskie w 1239 roku. Dziś warto odwiedzić tam Muzeum Początków Państwa Polskiego, Parowozownie czy zabytkowy Rynek na Starym Mieście.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: