Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
"Miasto Jaśodharapura [Angkor Thom] zaślubione zostało przez króla, aby zrodzić pomyślność wszechświata". Tak głosiła inskrypcja przy wejściu do tajemniczego miasta. O jego powstaniu zadecydował Surjawarman II, władca Imperium Khmerskiego z XII wieku. Ci, którzy przeżyli budowę tego miejsca, przeklinali jej fundatora - pochłonęła bowiem setki, a nawet tysiące żyć. Niektórzy twierdzą, że był to dopiero początek klątwy.
Swego czasu Angkor w Kambodży był największym miastem na świecie. Szacunkowo w rejonie słynnego kompleksu świątynnego Angkor Wat żyło od 600 tysięcy do nawet miliona mieszkańców. Całkowita powierzchnia tej mistycznej krainy to niemal 400 kilometrów kwadratowych parków, lasów i pól. Dawno temu zbudowano tam setki świątyń i królewskich pałaców.
Dodatkowo miasto Angkor niegdyś było stolicą wielkiego Imperium Khmerskiego, które obejmowało wówczas dzisiejszą Kambodżę, a także część Tajlandii, Laosu i Wietnamu. - Imperium tak bardzo odstawało w rozwoju technologii i nauki od sąsiednich królestw, że opisywane było jako kraina magii i pozaziemskiej potęgi - informują autorzy bloga "Nasze Szlaki".
W okresie największego rozwoju w Angkor mieszkało więcej osób, niż w ówczesnym Londynie, Paryżu i Warszawie. Sielanka nie trwała jednak długo. Od XIV wieku rozpoczął się zagadkowy upadek światowej potęgi.
Przez wiele kolejnych lat dawna światowa potęga owiana była tajemnicą. W połowie XVI wieku w pobliżu Angkor Wat zjawił się portugalski misjonarz - jego oczom ukazał się "las potężnych i przerażających ruin". Wówczas miejsce to zyskało miano "Opuszczonej Stolicy". Wkrótce kolejni misjonarze napotykali na swojej drodze coraz więcej tajemniczych ruin i pozostałości królewskich pałaców.
Jak podaje portal "Twoja Historia", na przestrzeni lat pojawiało się wiele hipotez, mających wyjaśnić tajemniczy upadek Angkoru. Uwzględniały one zarazę, powstanie niewolników czy choćby "zmęczenie ciągłym odpieraniem ataków Czamów, Syjamczyków czy innych wrogów". Badacze twierdzą również, że do katastrofy miasta mogły przyczynić się zmiany klimatyczne; gwałtowne ulewy, nawiedzające okolice po długim okresie suszy prawdopodobnie spowodowały uszkodzenia skomplikowanej sieci kanałów i doprowadziły do upadku potężnego miasta.
Źródła: "Kroniki Dziejów", "Twoja Historia", "Nasze Szlaki"