Niezwykły spektakl na niebie do zaobserwowania gołym okiem. Pięć planet znajdzie się w jednej linii

Już niedługo na niebie będzie można zaobserwować wyjątkowe zjawisko. Podczas tej nocy aż pięć planet pojawi się w jednej linii. Na kiedy więc zarezerwować sobie wolny wieczór, by nic nam nie umknęło? Podpowiadamy.

Marzec to wyjątkowy miesiąc. 1 i 2 marca mogliśmy zaobserwować mijające się Wenus i Jowisz. Nie trzeba jednak długo czekać na kolejną niespodziankę, ponieważ już pod koniec marca niebo zaserwuje nam kolejną dawkę emocji. Aż pięć planet znajdzie się w jednej linii. Kiedy można zaobserwować planety i jak się na to przygotować?

Zobacz wideo Naukowcy policzyli, kiedy spotkamy kosmitów. Czym jest paradoks Fermiego?

Niezwykły spektakl na niebie. Zarezerwuj sobie ten wieczór

Jeśli chcemy na własne oczy zobaczyć wyjątkowy spektakl na niebie, musimy zarezerwować sobie na to wieczór 28 marca. Warto pamiętać, że liczy się tu każda minuta, więc warto wcześniej wybrać dobre miejsce do obserwacji z dobrze widocznym zachodnim horyzontem i udać się tam przed godziną 20.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pięć planet znajdzie się w jednej linii. Jak można je zaobserwować?

Na niebie pojawią się Jowisz i Merkury, które będzie można zobaczyć przez lornetkę. Gdy słońce zajdzie wystarczająco nisko, będą już widoczne gołym okiem. Nieco dalej  na zachód od horyzontu, widoczna będzie bardzo jasna planeta Wenus. A na godzinie 10 pojawi się Uran. Mars to planeta, która również będzie prosta do odnalezienia, gdyż będzie towarzyszył jej Księżyc.

 

Jak podaje portal urania.edu.pl, planety znajdą się niemal w jednej linii.

Nic dziwnego - ta linia to przecież płaszczyzna Układu Słonecznego, fachowo zwana ekliptyką

- czytamy.

Choć te pięć planet ma być widocznych gołym okiem, warto jednak zabrać ze sobą lornetkę. Ten sprzęt zdecydowanie ułatwi obserwację tego wyjątkowego spektaklu.

Więcej o: