Tanie wakacje za granicą to już przeszłość? Koszty urlopu zmieniają się jak szalone. "Cena wzrosła średnio 1043 złote"

Wiosna prawia, że coraz częściej pada pytanie, kiedy wakacje 2023. Otóż na letni wypoczynek trzeba jeszcze poczekać. Jednak nie warto zwlekać z wykupieniem oferty, ponieważ ceny drastycznie rosną. Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata dokonał analizy kosztów związanych z wyjazdem za granicę. Wyniki są zaskakujące.
Zobacz wideo Synek Janachowskiej kocha ocean. Pływa już bez rękawków

Planowanie urlopu nie zawsze jest proste. Zwłaszcza jeśli do pogodzenia są różne terminy, czy obowiązki. Dlatego bywa tak, że decyzja o dacie wspólnego wyjazdu zapada na ostatnią chwilę. Choć oferty last minute mogą być atrakcyjne, to jednak specjaliści zwracają uwagę, że ceny są dużo wyższe niż choćby przed rokiem.

Tanie wakacje za granicą. Czy to możliwe?

Wakacje za granicą co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Powodów jest wiele, jednak w dużej mierze w grę wchodzi słoneczna pogoda oraz atrakcyjne ceny. W tym roku drożyzna jest widoczna także w sektorze turystyki.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata na bieżąco analizuje ceny wycieczek zagranicznych. Jak informuje "Rzeczpospolita", największe podwyżki odnotowano w przypadku wyjazdów do Włoch, a ściślej mówiąc na Sardynię, nieco mniejsze do Portugalii oraz na grecką wyspę Korfu. Wzrost cen na tych kierunkach sięgał od około 140 zł do 240 zł na osobę.

Według danych wakacje na Malcie nie podlegają interesującym zniżkom. Wakacje na hiszpańskiej wyspie Costa del Sol, czy tunezyjskiej Dżerbie potaniały zaledwie o 112 zł i 67 zł. Zatem nie są to zbyt kuszące promocje.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wakacje 2023. Jest o wiele drożej niż w ubiegłym roku

Ceny paliwa lotniczego mają duży wpływ na koszty wycieczek zagranicznych. Analiza IBRTT wykazała, że średnia cena wakacyjnych wyjazdów za granicę w porównaniu do ubiegłorocznych ofert wzrosła o 1043 złote.

Dane odnoszą się do ostatniego tygodnia, mimo to warto zaznaczyć, że już wcześniej zauważono znaczny wzrost cen. Jak podaje portal "Rzeczpospolita", z danych Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata  wynika, iż uprzednio różnica wynosiła 1092, 1060, 1078, 1027 i 995 złotych w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym.

Najbardziej podrożały Maroko, o 1901 złotych, półwysep Chalcydycki, o 1660 złotych, i Korfu – o 1533 złote. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek żadnego z monitorowanych kierunków

- informuje "Rzeczpospolita".

Na łamach tego portalu obyła się także rozmowa z Piotrem Heniczem, wiceprezesem Itaka Holdings oraz wiceprezesem Polskiej Izby Turystyki. Specjalista zaznacza, że popularność niektórych kierunków oraz ich ceny są związane także z długością lotu. Przykładowo na Wyspy Kanaryjskie lecimy ponad pięć godzin, a na hiszpańską wyspę Costa del Sol już o dwie godziny krócej. Dlatego należy wziąć pod uwagę fakt, iż czas lotu bezpośrednio wpływa na ilość zużytego paliwa oraz cenę wycieczki.

Wraca do łask Tunezja, to jest dla niej dobry czas, ponieważ przelot nie jest długi, a ceny na miejscu pozwalają nam zaoferować niedrogi wypoczynek w pięknym, ciepłym i bogatym w zabytki miejscu

- dodaje Piotr Henicz.

Więcej o: