Zakopane w odwrocie. Zimą chętniej stawialiśmy na inny kierunek. "Ceny w polskich kurortach były wariackie"

W sezonie zimowym wzrok Polaków zwykle kierował się w stronę Zakopanego. Stolica Tatr przyciągała niesamowitą atmosferą, krajobrazami i świetnymi stokami. Jednak jak się okazuje, w tym roku chętniej spoglądaliśmy w zupełnie innym kierunku, na Dolny Śląsk.

W czwartek, 16 marca na konferencji przedstawiono najnowszy raport Polskiej Izby Turystyki dotyczący naszych wyjazdów z biurami podróży od 1 grudnia 2022 do końca marca 2023 roku. Został on przygotowany we współpracy z trzema agentami turystycznymi: Wakacje.pl, Travelplanet.pl oraz Fly.pl. Jak wyglądały ferie Polaków? Niektóre tendencje mogą zaskakiwać. 

Zobacz wideo Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach

Zakopane w odwrocie? Dolny Śląsk na szczycie podium

Jak przyznał Jarosław Kałucki, rzecznik prasowy Travelplanet.pl w tym roku branża ma powody do zadowolenia z sezonu zimowego. Polacy znów chętnie wybierali się na stoki, co sprawiło, że zaczęliśmy powracać do stanu sprzed pandemii. Jednak to wciąż o wiele niższy wynik - na wypoczynek w górach zdecydowało się jedynie 5 proc. klientów biur podróży (o połowę mniej niż przed covidem). 

Mimo to nawet w biurach podróży sezon jednak był lepszy, szczególnie że w poprzednim roku dość późno otworzyły się stoki. Patrząc na to, że w tym roku temperatury nie sprzyjały narciarzom i brakowało śniegu, to sezon i tak był udany

- powiedział Jarosław Kałucki.

Panteon przestanie być bezpłatny dla turystów. Rzym wprowadza nową opłatę. Turyści będą musieli płacić więcej

20 proc. turystów, którzy postawili na aktywny, zimowy wypoczynek, wybrało krajowe stoki. Co ciekawe, w tym roku wcale nie królowało Zakopane. Aż 25,5 proc. klientów postanowiło wyjechać na Dolny Śląsk, do Świeradowa-Zdroju. Stolica Tatr znalazła się na drugim miejscu, z kolei podium zamknął Karpacz. 

Jeśli chodzi o Polskę, zaskoczeniem było, że w biurach podróży lepiej sprzedawał się Świeradów-Zdrój od Zakopanego, ale to dlatego, że ceny w polskich kurortach były po prostu wariackie

- dodał Kałucki. 

Ceny odstraszały, wypoczynek w słońcu zachęcał

Zdaniem rzecznika prasowego Travelplanet.pl, Zakopane skutecznie odstraszyło w tym roku drożyzną, a ceny w Karpaczu zaczęły doganiać te na Podhalu. 

Świeradów był akurat w tym segmencie hoteli czterogwiazdkowych rzeczywiście dużo tańszy. Narciarsko jest umiarkowany, ponieważ jest tam tylko jeden stok, dwa i pół kilometra tras, ale jest to niezła baza do wypadów narciarskich do Czech

- tłumaczył mężczyzna. 

Tatrzański Park Narodowy poinformował o kolejnych ograniczeniach w Tatrach. Kolejne ograniczenia w Tatrach. Wszystko przez sokole gniazda

Tegoroczne ferie zimowe pokazały, że Polacy lubią wypoczywać za granicą - najczęściej jeździliśmy do słonecznej Italii (47,9 proc.) oraz Austrii (22,2 proc.). Chętnie stawialiśmy też na ciepłe kierunki. Dużą popularnością cieszył się EgiptMalta i Hiszpania, a także egzotyczne miejsca jak Tanzania, Tajlandia oraz Dominikana.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.