Zła wiadomość dla turystów wybierających się do Rzymu. Już wkrótce będą mieli więcej wydatków

Panteon jest jedną z najstarszych i najbardziej lubianych zabytków w Rzymie. Chociaż obecnie turyści mogą odwiedzać go bezpłatnie, to już niebawem będą musieli przygotować się na zmiany. Władze właśnie poinformowały o wprowadzeniu nowej opłaty.

Panteon to jedno z najsłynniejszych miejsc w stolicy Włoch, oznaczające "miejsce poświęcone wszystkim bogom". Pierwsza świątynia na Polu Marsowym stanęła tu już w 27 r. p.n.e. za sprawą Agryppy, który ufundował ją ku czci boskich patronów Rzymu. Wielki pożar pochłonął jednak budynek w 80 roku, a cesarz Hadrian doprowadził do jego odbudowy około roku 125, w zmienionej formie, na planie okręgu. 

W VII wieku panteon został przekazany w ręce papieża Bonifacego IV, za którego sprawą stał się miejscem kultu chrześcijańskiego. Dzięki temu nie został rozebrany w przeciwieństwie do innych świątyń w tym czasie. Co ciekawe, była to największa budowla kopułowa na świecie. 

Zobacz wideo Ewelina Lisowska zwiedza Rzym

Wejście do Panteonu będzie płatne

Przez lata turyści mogli odwiedzać ten niezwykły zabytek całkowicie za darmo, jednak już wkrótce się to zmieni. W czwartek, 16 marca władze poinformowały o podpisaniu umowy przez włoskie Ministerstwo Kultury oraz urzędników kościelnych. Zgodnie z jej zapisami maksymalna cena biletu wyniesie 5 euro (około 23 zł), z kolei goście poniżej 25 roku życia będą obciążani niższą stawką w wysokości 2 euro (około 9 zł). Wstęp będzie bezpłatny m.in. dla mieszkańców Rzymu czy osób uczestniczących we mszy świętej. 

Dochód z biletów ma trafić w 70 proc. do Ministerstwa Kultury, które będzie ponosić m.in. koszty konserwacji czy sprzątania. Reszta zostanie przekazana diecezji rzymskiej. Ta z kolei ma przeznaczyć pieniądze na inicjatywy charytatywne i kulturalne oraz na utrzymanie, konserwację i restaurację kościołów państwowych obecnych na terenie diecezji.

Mieszane uczucia wśród turystów

Arcykapłan bazylki, Daniele Micheletti wyznał, że temat wprowadzenia biletów wstępu pojawił się już kilka lat temu, kiedy ministrem kultury był Dario Franceschini. 

W Rzymie obowiązuje praktyka, zgodnie z którą nie płaci się za wstęp do żadnego kościoła, z czym się zgadzam, ale zdaję sobie sprawę, że ten Panteon to przypadek szczególny

- wyjaśnił Daniele Micheletti cytowany przez serwis agenzianova.com

Chociaż wiele podróżnych rozumie konieczność wprowadzenia opłaty, to inni krytykują decyzję władz i duchownych. 

Podobnie jak w wielu kościołach i muzeach można postawić skrzynkę na datki, jeśli jeszcze jej nie ma, ale nie można wykluczać tych, których na to nie stać z tak historycznego miejsca

- napisała jedna z użytkowniczek Twittera. 

Kiepski pomysł. Kolejka po bilety będzie niekończąca, zaczynając kilka przecznic dalej i zapełniając plac, a swobodny spacer po Panteonie stanie się niemożliwy

- pisał inny internauta. 

Nie podano daty wprowadzenia opłaty, ponieważ urzędnicy wciąż dopracowują szczegóły.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: