Ten tajemniczy pałac w Poznaniu był prezentem dla syna. Dziś znajduje się w opłakanym stanie [ZDJĘCIA]

W Poznaniu, na skarpie górującej nad doliną Warty przed laty wzniesiono pałac w stylu późnoklasycznym. Miejsce prezentowało się naprawdę bajecznie, a uroku dodawał mu otaczający go romantyczny park angielski. Dziś jednak budynek popada w ruinę i niczym nie przypomina lat swojej świetności.

Historia pałacu w Radojewie sięga 1825 roku. Wówczas bankier berliński, Zygmunt Otto von Treskow postanowił wybudować budynek dla swojego syna, Heinricha Baltazara. Za projekt odpowiedzialny był niemiecki architekt Karl Friedrich Schinkel, którego uznawano wówczas za jednego z najwybitniejszych twórców klasycyzmu w Królestwie Prus. 

Zobacz wideo Jak mieszkają księżna Kate i książę William?

Tajemniczy pałac w Wielkopolsce

Budynek został rozbudowany na pałac dopiero pod koniec XIX wieku. Charakteryzował się dwupiętrowym gmachem, urokliwym portykiem wspartym na czterech kolumnach i ryzalitem. Przechodniów zachwycał tu także romantyczny park angielski urządzony przez królewskiego ogrodnika z Poczdamu, Piotra Lenné. Artysta miał do wykorzystania 15 hektarów ziemi, w otoczeniu lasów łęgowych, gdzie powstała m.in. kaplica oraz cmentarz rodziny von Treskow. Park wyróżnia się m.in. kwitnącym wiosną zdziczałym rannikiem zimowym, kokoryczą pustą, a także położonymi na wzgórzu głazami narzutowymi.

Co ciekawe, jak donosi internetowe wydanie "Głosu Wielkopolskiego" wyżej wspomniane obiekty nie są prawdziwe. Dawniej panowała moda na umieszczanie w ogrodach oraz parkach ruin, które miały nadawać im tajemniczego charakteru.  

Miejsce należało do rodziny von Treskow do 1945 roku. Następnie przez kilka lat funkcjonowała tu szkoła, aż w końcu przekształcono ją na budynek mieszkalny. 

Poznański pałac dziś jest ruiną

Po włączeniu Radojewa do Poznania pałac przeszedł w ręce miasta, z kolei park stał się własnością Lasów Państwowych. Choć oba miejsca zostały wpisane rejestru zabytków, to od 2004 roku obiekt przestał być użytkowany i zaczął popadać w ruinę. Nieznani sprawcy zdewastowali i okradli posiadłość. Później otoczono ją ogrodzeniem, a okna zakuto murami. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: