Toksyczne wodorosty obejmą pasmo ośmiu tysięcy kilometrów. Zmierzają na najpopularniejsze plaże

Najpopularniejsze turystyczne plaże nad Oceanem Atlantyckim są zagrożone. Ogromna masa wodorostów, która utworzyła się w wodach oceanu, podąża w stronę wybrzeży Florydy, Zatoki Meksykańskiej i obrębu Karaibów. Mogą być szkodliwe dla zdrowia i życia.

Jeśli wodorosty dotrą na plaże, zdecydowanie będzie wiązać się to z utrudnieniem sezonu turystycznego. I choć te nie są w Oceanie Atlantyckim niczym nowym, to ich tegoroczna masa może pobić wszelkie rekordy. Jak zatem będą wyglądać plaże w wakacje? Eksperci ostrzegają.

Zobacz wideo Zamiast kupować, sam zrób sobie torbę plażową. Możesz wykorzystać ręcznik albo koszulkę!

Toksyczne wodorosty dotrą na plaże. To "katastrofalny problem"

Jak podaje CNN, wodorosty nie są niczym nowym, jednak ich tegoroczna ilość może być zatrważająca. Toksyczne wykwity mają objąć pasmo ośmiu tysięcy kilometrów. Tegoroczna masa ma rozciągać się aż od Wybrzeży Afryki do Zatoki Meksykańskiej. Jak czytamy, w niebezpieczeństwie są Karaiby i Floryda, do których masa toksycznych wodorostów dotrze latem.

Zachowanie turystów w Tatrach woła o pomstę do nieba (zdjęcie ilustracyjne) Turyści w Tatrach są odklejeni od rzeczywistości. Potrafią zaszokować

Doktor Brian Lapointe, badacz z Instytutu Oceanicznego Florydy, twierdzi, że masa wodorostów była w styczniu większa niż kiedykolwiek.

To zupełnie nowe zjawisko oceanograficzne, które stwarza taki problem - naprawdę katastrofalny problem - dla turystyki

- powiedział.

Dodał również, że na Barbadosie miejscowi używają "1600 wywrotek dziennie do czyszczenia plaż z tych wodorostów, aby nie przeszkadzały turystom i nie utrudniały rekreacji na plażach".

Wodorosty odstraszają turystów. Bije od nich paskudny odór

Algi z rodzaju Sargassum to większy problem niż mogłoby się wydawać. Jeśli znajdują się w wodzie, stanowią pożywienie dla morskich stworzeń, jednak gdy wypływają na plaże, nie jest już tak dobrze.

Linie lotnicze Air Moldova Ryanair wymiótł konkurencję? Ten przewoźnik znika z lotniska w Modlinie

Gromadząc się na brzegu, uwalniają siarkowodór o zapachu zgniłego jaja. Gnijące glony mogą więc powodować problemy z oddychaniem. W ich miąższu znajduje się arsen o silnie trujących właściwościach, więc połknięcie ich może doprowadzić do tragedii.

Więcej o: