Tajemnicza wyspa na mapie Europy. Dawna baza wojskowa dziś ma szansę stać się wakacyjnym hitem

Niektórzy urlopowicze poszukują bardziej oryginalnych miejsc do wypoczynku. Unikają popularnych miast, takich jak Rzym czy Paryż, a stawiają na lokalizacje, o których nie wszyscy mają pojęcie. Jedna z nich znajduje się w Europie i choć dawniej była bazą wojskową, to dziś przyciąga jako idealny letniskowy kurort.

Sazan, bo o nim mowa, to niewielka wyspa położona u wejścia do Zatoki Wlora, należąca do Albanii. Jest to niezwykle tajemnicza lokalizacja - przez wiele lat nikt poza wojskiem oraz władzami nie miał na nią wstępu. Dziś jednak ma wszelkie predyspozycje do stania się świetnym wakacyjnym kierunkiem. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Wyspa Sazan to opuszczona baza wojskowa

Sazan kryje za sobą niezwykle ciekawą historię. Do 1914 roku wyspa znajdowała się pod jurysdykcją Grecji, która opuściła ją w wyniku wydarzeń II wojny bałkańskiej. W latach 30. XX wieku stacjonować zaczęła tu armia włoska, a na miejscu ustanowiono zarządcę wojskowego. Po II wojnie światowej Sazan trafiło w ręce albańskich komunistów. 

Wyspa była przygotowana tak, by mogła pomieścić nawet 3 tys. żołnierzy. Na miejscu gromadzono zapasy żywności, które miały pozwolić im bronić się nawet przez sześć miesięcy. Stworzono tu także 3,6 tys. jednoosobowych bunkrów oraz kilometry podziemnych korytarzy i tuneli. Te z kolei miały pozwolić im na przeżycie ataku nuklearnego, którego obawiał się Enver Hodża, albański działacz komunistyczny. W tym czasie istniało tu również więzienie nazywane "albańskim Alcatraz". To właśnie tutaj trafiali przede wszystkim więźniowie polityczni. 

Wyspa została otwarta dla turystów

Sazan przez lata był niedostępny dla postronnych osób. Dopiero w 2017 roku Ministerstwo Obrony Albanii zadecydowało o otwarciu go dla turystów. Jak donosi "The Sun", decyzja zapadła po tym, jak wielu touroperatorów zaczęło nalegać, aby zwiedzanie tego miejsca stało się popularną atrakcją. 

Teraz wyspa ma do zaoferowania naprawdę wiele. Miłośnicy błogiego wypoczynku na plaży mogą wypoczywać wśród krystalicznie czystej wody oraz białego piasku. Co ciekawe, wyspa pozostaje niezamieszkana, co stwarza niepowtarzalny klimat. Fani historii i militariów mogą wybrać się na wycieczkę po pozostałościach po bazie wojskowej, odwiedzając dawne bunkry i tunele. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie! Czy Sazan ma szansę zostać wakacyjnym hitem? To się okaże. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: