W tym europejskim kraju nadal panuje podział. Na tę plażę osobno wchodzą kobiety z dziećmi i mężczyźni

Chociaż wielu ta informacja może szokować, tak mieszkańcy tego europejskiego miasta są pełni podziwu i dumy. Mowa tu o nietypowej plaży podzielonej murem na dwie części, zlokalizowanej we włoskim Triestu. Jak się okazuje, kobiety i mężczyźni zobowiązani są do korzystania z osobnych wejść. Jest to ukłon w stronę wieloletniej tradycji.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W pierwszej chwili trudno uwierzyć, że takie miejsce funkcjonuje w Europie. Jednak zdanie mieszkańców jest w tej kwestii najważniejsze. Włoska plaża podzielona murem na sekcję dla kobiet i mężczyzn to jedyne taki miejsce na Starym Kontynencie. 

Zakynthos Grecja. Najsłynniejsza plaża zamknięta na wakacje. "To niespodziewany cios"

Hołd dla historii, czy niepotrzebny podział? Czyli o murze na włoskiej plaży

Plaża Pedocin położona jest w północno-wschodnim mieście Triest we Włoszech. Wygląda jak każda inna plaża w nadmorskim miasteczku, z wyjątkiem jednego kluczowego szczegółu: kobiety i mężczyźni są rozdzieleni po dwóch stronach niskiego muru. 

Czynna od przełomu XIX i XX wieku plaża Pedocin jest dla mieszkańców Triestu ważnym miejscem historycznym. Jej tradycja nadal jest pielęgnowana i dla lokalsów nie stanowi żadnego kłopotu czy powodu do podziałów - wręcz przeciwnie. Jak podkreśla wielu mieszkańców - to nie ograniczenie, a swego rodzaju przywilej swobody. 

Zdjęcia z owego miejsca przedstawiają ludzi całkowicie odprężonych, szczęśliwych, wypoczywających na plaży tak, jak chcą. Na plaży, można zaobserwować całe grupy uśmiechniętych osób, które oddają się rozrywce i błogiemu odpoczynkowi od codziennych trosk. W tym roku na prośbę mieszkańców miejsce zostanie otwarte jeszcze przed kalendarzowym rozpoczęciem wiosny, a powodem są szybko rosnące temperatury

Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta

Plaża Pedocin - miejsce uśmiechu, fascynacji i historii 

Pedocin była pierwszą plażą publiczna w mieście, należącym w momencie otwarcia do monarchii austro-węgierskiej. Mur miał wówczas być swego rodzaju obroną aktów sprzecznych z przyzwoitością. Za złamanie przepisów i przejście na niedozwoloną stronę groziły wtedy temu surowe kary.

Miejsce które do dziś świetnie prosperuje, jest szczególnie dla starszych odwiedzających dużą dawką nostalgii. Pedocin doceniło także szerokie grono artystów od fotografów po słynnych reżyserów. Grecki reżyser Thanos Anastopoulos połączył siły z włoskim filmowcem Davide Del Deganem, czego owocem jest przepiękny i wielokrotnie nagradzany (w tym w Cannes) film dokumentalny pt. "L' Ultima Spiaggia" co w tłumaczeniu oznacza ostatnią plażę. 

To są lata dzieciństwa większości ludzi na tej plaży. Niektórzy z nich odczuwają pewną nostalgię za chwalebną przeszłością Cesarstwa austro-węgierskiego, chociaż nigdy jej nie doświadczyli

- powiedział reżyser Anastopoulos, zacytowany przez ekathimerini.com.

 
Więcej o: