To najstarsze uzdrowiska w Polsce. Odwiedzał je nawet Chopin, Winston Churchill i cesarz Wilhelm II

Uzdrowiska kojarzą się głównie z leczeniem wielu schorzeń. Jednak już przed wiekami powstawały pierwsze miejsca, gdzie nie tylko można było nieco podreperować zdrowie, ale także dobrze wypocząć. Przykładem jest Szczawno-Zdrój, właściwości tamtejszych wód leczniczych były cenione już w średniowieczu. Takich miejsc na mapie Polski jest dużo więcej.
Zobacz wideo Gary Oldman jako Winston Churchill. "Czas mroku" [ZWIASTUN]

W Polsce poza nowo powstającymi kompleksami możemy znaleźć także różne perełki z długowieczną historią. W województwie dolnośląskim znajdują się uzdrowiska o podgórskim klimacie, do których przyjeżdżały znane osobistości z różnych stron świata. 

Lotnisko (zdjęcie ilustracyjne) Majówka za granicą? Jeszcze teraz możesz znaleźć tanie loty

Duszniki-Zdrój, miejsce, które wybrał Chopin

Jednym z uzdrowisk, które cieszy się długoletnią tradycją, jest miejscowość Duszniki-Zdrój. Znajduje się w powiecie kłodzkim, na pograniczu z Czechami. Słynąc z dobroczynnego klimatu i leczniczych wód przyciągało zamożnych poszukujących wytchnienia i poprawy zdrowia. Fryderyk Chopin, który od dziecka był słabego zdrowia, wyjeżdżał tam na kilka dni wraz z matką i rodzeństwem. 

Jak podają historyczne źródła, młodemu mistrzowi zalecono picie litra żętycy oraz codzienne spacery w parku zdrojowym. To miejsce u stóp Gór Stołowych słynie obecnie nie tylko z oferty leczniczej. To właśnie w Dusznikach odbywa się coroczny Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pociąg PKP Intercity Pendolino na stacji Warszawa Centralna PKP Intercity. Nowe kursy Pendolino. Pociąg dojedzie do Rzeszowa i innych miast

Szczawno-Zdrój, uzdrowisko z długowieczną historią

Jednym z najstarszych obiektów uzdrowiskowych jet kompleks w Szczawnie-Zdroju. Już w XVI wieku pojawiły się pierwsze informacje o leczniczych właściwościach tamtejszych wód. Średniowieczna architektura przenosi w zamierzchłe czasy, kiedy to z odpoczynku korzystał były cesarz niemiecki Wilhelm II.

Przepiękny park, stare, wysokie drzewa i deptaki pełne kwiatów zdobiły niegdyś spacery takich osobistości jak Winston Churchill, czy Henryk Wieniawski. Nieopodal znajduje się również pijalnia wód mineralnych, z której wciąż można skorzystać. Pełne przepychu i nostalgii miejsce jest dostępne dla każdego, kto chciałby choć raz kroczyć ścieżkami wybitnych postaci.

 
Więcej o: