To najstarsze uzdrowiska w Polsce. Odwiedzał je nawet Chopin, Winston Churchill i cesarz Wilhelm II

Uzdrowiska kojarzą się głównie z leczeniem wielu schorzeń. Jednak już przed wiekami powstawały pierwsze miejsca, gdzie nie tylko można było nieco podreperować zdrowie, ale także dobrze wypocząć. Przykładem jest Szczawno-Zdrój, właściwości tamtejszych wód leczniczych były cenione już w średniowieczu. Takich miejsc na mapie Polski jest dużo więcej.
Zobacz wideo Gary Oldman jako Winston Churchill. "Czas mroku" [ZWIASTUN]

W Polsce poza nowo powstającymi kompleksami możemy znaleźć także różne perełki z długowieczną historią. W województwie dolnośląskim znajdują się uzdrowiska o podgórskim klimacie, do których przyjeżdżały znane osobistości z różnych stron świata. 

Duszniki-Zdrój, miejsce, które wybrał Chopin

Jednym z uzdrowisk, które cieszy się długoletnią tradycją, jest miejscowość Duszniki-Zdrój. Znajduje się w powiecie kłodzkim, na pograniczu z Czechami. Słynąc z dobroczynnego klimatu i leczniczych wód przyciągało zamożnych poszukujących wytchnienia i poprawy zdrowia. Fryderyk Chopin, który od dziecka był słabego zdrowia, wyjeżdżał tam na kilka dni wraz z matką i rodzeństwem. 

Jak podają historyczne źródła, młodemu mistrzowi zalecono picie litra żętycy oraz codzienne spacery w parku zdrojowym. To miejsce u stóp Gór Stołowych słynie obecnie nie tylko z oferty leczniczej. To właśnie w Dusznikach odbywa się coroczny Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Szczawno-Zdrój, uzdrowisko z długowieczną historią

Jednym z najstarszych obiektów uzdrowiskowych jet kompleks w Szczawnie-Zdroju. Już w XVI wieku pojawiły się pierwsze informacje o leczniczych właściwościach tamtejszych wód. Średniowieczna architektura przenosi w zamierzchłe czasy, kiedy to z odpoczynku korzystał były cesarz niemiecki Wilhelm II.

Przepiękny park, stare, wysokie drzewa i deptaki pełne kwiatów zdobiły niegdyś spacery takich osobistości jak Winston Churchill, czy Henryk Wieniawski. Nieopodal znajduje się również pijalnia wód mineralnych, z której wciąż można skorzystać. Pełne przepychu i nostalgii miejsce jest dostępne dla każdego, kto chciałby choć raz kroczyć ścieżkami wybitnych postaci.

 
Więcej o: