Chciała podnieść muszlę. Chwilę później trafiła do szpitala. "Jad silniejszy niż cyjanek"

Pewna Australijka wypoczywała na północnym brzegu Sydney. Łapała promienie słoneczne i pływała - wszystko zapowiadało się naprawdę bajecznie. W pewnym momencie postanowiła podnieść muszlę, którą ujrzała na dnie morza. Wkrótce po tym trafiła do szpitala.

Do zdarzenia doszło w czwartek, 16 marca na plaży Chinamans w Sydney. Okazało się, że muszla znaleziona przez plażowiczkę zawierała śmiercionośną ośmiornicę z niebieskimi pierścieniami. Jak poinformowali ratownicy medyczni, jej jad jest uważany za silniejszy niż cyjanek.

Zobacz wideo Szadkowska: Czy podejmiemy ryzyko poświęcenia planety dla świętości naszego talerza?

Ugryzienie tej ośmiornicy może być niezwykle niebezpieczne

Kiedy Australijka podniosła muszlę, z jej wnętrza wypadła ośmiornica, która ugryzła ją dwukrotnie w brzuch. Kobieta zaczęła odczuwać ból, więc postanowiła wezwać na miejsce ratowników medycznych. Pogotowie ratunkowe natychmiast przyjechało na miejsce i udzieliło jej niezbędnej pomocy. 

Pacjentka odczuwała ból brzucha w okolicach miejsca ugryzienia, więc ratownicy medyczni zastosowali ucisk i zimny kompres przed zabraniem jej do szpitala Royal North Shore w celu monitorowania i leczenia pod kątem dalszych objawów

- wyjaśnił Christian Holmes, rzecznik pogotowia ratunkowego stanu Nowa Południowa Walia

Jak przyznali Holmes, ugryzienie ośmiornicy z niebieskimi pierścieniami przytrafia się bardzo rzadko, jednak jest ogromnie niebezpieczne. Zwierzęta te są niezwykle jadowite. 

Śmiercionośne ośmiornice w Australii

Zdaniem ratowników ośmiornice z rodzaju Hapalochlaena są jednymi z najgroźniejszych stworzeń morskich na świecie. W sytuacji zagrożenia ciemne obwódki na ich ciele zaczynają nabierać jaskrawoniebieskiego, ostrzegawczego koloru.

Jego jad jest uważany za silniejszy niż cyjanek

- ostrzegają australijscy ratownicy. 

Ze względu na niewielki rozmiar ich ukąszenia są małe i często bezbolesne. Jednak ich jad może doprowadzić do zatrzymania oddechu, paraliżu, ślepoty, niewydolności serca i ostatecznie śmierci w wyniku uduszenia. Choć ośmiornice te dość licznie występują na australijskim wybrzeżu, to na ogół są nieśmiałe i stronią od człowieka. Atakują jedynie w momencie, gdy zostaną sprowokowane. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: