Trzy europejskie miasta doskonałe na wiosenny wypad. Tutaj odpoczniesz i oderwiesz się od codzienności

Gdzie pojechać wiosną na weekend? Podpowiadamy, które miasta warto odwiedzić o tej porze roku. Nasze propozycje to Drezno, Praga i Budapeszt. Każde z tych miast słynie z pięknej architektury i licznych zabytków.

Szukasz pomysłu na weekendowy wypad za granicę? Ciekawą propozycją będzie Drezno, Praga lub Budapeszt. W tych miastach oderwiesz się od codzienności i złapiesz dystans. Te trzy miasta przyciągają turystów przede wszystkim ze względu na przepiękną architekturę.

Zobacz wideo Niebezpiecznie manewry na drodze zakończone utratą prawa jazdy

Drezno, czyli perła baroku. Oryginalna architektura i moc zabytków

Niektórzy nazywają Drezno Florencją północy. Warto tam zobaczyć Stare Miasto, Zwinger, czyli barokowy zespół pałacowo-parkowy zbudowany na początku XVIII wieku. Można tam zwiedzić Galerię Porcelany, Galerię Obrazów, w której znajdują się m. in. dzieła Rubensa i Rembrandta oraz Salon Matematyczno-Fizyczny. Inne miejsca warte odwiedzenia to Katedra Świętej Trójcy, Zamek Rezydencyjny i Tarasy Brühla.

Praga - Most Karola, Hradczany i Malá Strana

Wybierając się do czeskiej Pragi koniecznie trzeba przejść się Mostem Karola z barokowymi figurami świętych, zobaczyć starówkę oraz dzielnicę Malá Strana. Kolejnym ważnym punktem są Hradczany, czyli dzielnica z kompleksem zamku królewskiego. Na praskim rynku warto zwrócić uwagę na słynny zegar astronomiczny na gotyckim ratuszu oraz pomnik Jana Husa.  

Wakacje 2024 nie będą tańsze (zdjęcie ilustracyjne) Wakacje 2024. "Polaków stać coraz częściej na luksusowe wakacje"

A może Budapeszt? Łaźnie Gellerta, parlament i pikantny gulasz  

W Budapeszcie kluczowym punktem jest Góra Gellérta położona w zachodniej części miasta - można z niej zobaczyć panoramę na Dunaj i Peszt, czyli wschodnią część węgierskiej stolicy. Poniżej wzgórza znajdują się dostępne za darmo ogrody z fontannami oraz łaźnie, których budynek to istne dzieło sztuki. Niedaleko wzgórza znajduje się Zamek Królewski z XIII wieku, a po drugiej stronie rzeki słynny budynek parlamentu. Jest jednym z najpotężniejszych budynków parlamentu na świecie.

Dom Kereta od strony ul. Żelaznej Najwęższy dom świata jest w Polsce. Przypomina o traumatycznych doświadczeniach

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: