Wakacje 2024 nie będą tańsze. Ale "Polaków stać coraz częściej na luksusowe wakacje"

Choć do wakacji 2023 jest jeszcze daleko, to już pojawiają się prognozy na 2024 rok. Jedno jest pewne - taniej nie będzie. Mimo wciąż rosnących cen Polacy coraz częściej pozwalają sobie na drogie wakacje za granicą z najwyższej półki.

Każdy z nas marzy o wspaniałych wakacjach. Nie wszyscy możemy jednak pozwolić sobie na dalekie wyjazdy, gdyż ceny wciąż szybują w górę. Okazuje się jednak, że chętnych nie brakuje. Co więcej, chętnych na tego typu wypoczynek jest coraz więcej.  

Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta

Wakacje 2024 nie będą tańsze. Ale chętnych nie brakuje

Prezes biura podróży Nekera Maciej Nykiel, który odwiedził targi turystyczne ITB w Berlinie, rozmawiał z "Rzeczpospolitą". Przyznał, że "widać wiarę w polski rynek".

Mam wrażenie, że przed COVID-19 to polscy touroperatorzy szukali kontrahentów z krajów wakacyjnych, a oni byli skupieni na wielkich rynkach źródłowych, jak brytyjski, niemiecki, skandynawski. Teraz wyraźnie wzrosła rola i prestiż polskich touroperatorów i to my jesteśmy poszukiwani

- mówił Maciej Nykiel.

Wskazał, że wynika to z faktu, że podczas pandemii COVID-19 Polacy podróżowali chętniej niż obywatele innych krajów. Jak podaje "Rzeczpospolita", według danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, z biur podróży wyjechało wówczas około cztery miliony osób.

Polaków stać coraz częściej na luksusowe wakacje. Wypełniają najlepsze hotele, nawet w Dubaju

- dodał, twierdząc, że Polacy zaczynają przez to coraz  bardziej liczyć się na rynku turystycznym.

Przedsprzedaż sezonu letniego. Polacy wydają więcej

Przedsprzedaż wakacji 2023 pokazuje, że "Polacy są w stanie wydawać na wakacje realnie więcej".

W przedsprzedaży sprzedają się zresztą głównie oferty drogie, pięciogwiazdkowe. Chociaż wydawać mogłoby się, że przedsprzedaż to polowanie na niską cenę na rabaty, ten rok pokazuje, że sprzedajemy oferty wysokiej jakości, drogie. Zmieniła się więc struktura - rynek przesuwa się z orientacji na cztery gwiazdki z all inclusive w stronę pięciu gwiazdek z all inclusive. Widać, że ludzie mogą sobie pozwolić na droższe podróżowanie

- informuje prezes biura podróży Nekera Maciej Nykiel.

Klienci tego biura najchętniej rezerwują urlopy w Turcji, Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Chorwacji i Polski.

Więcej o: