Gdzie w Polsce żyje się najlepiej? Porównujemy warunki życia w dużych miastach. Najgorzej jest w Białymstoku

Eksperci z portalu Business Insider stworzyli ranking najlepszych miast w Polsce. Pod uwagę brano przede wszystkim komfort życia, czyli zarobki, opłaty za mieszkanie czy stopę bezrobocia. Wyniki są zaskakujące.

Business Insider wziął pod lupę wszelkie kryteria ekonomiczne, w największych miastach w Polsce. Jak się okazuje Warszawa nie wypada w tym zestawieniu najlepiej. Prym zdecydowanie wiodą inne miasta.

Stopa bezrobocia w największych polskich miastach

Na podstawie danych z urzędów pracy eksperci ustalili, że najniższa stopa bezrobocia jest w Poznaniu i wynosi 1 proc. Na podium znalazła się również Warszawa oraz Katowice z bezrobociem na poziomie około 1,5 proc. Najgorzej wypada Białystok ze stopą bezrobocia 5,5 proc., Lublin gdzie wartość ta wynosi 5 proc. oraz Łódź z 4,5 proc.

Gdzie najłatwiej o dobrą pracę? W tych miastach zarobimy najlepiej

Średnie wynagrodzenie znacznie różni się w zależności od regionu Polski. W tym zestawieniu przyjrzano się sektorowi przedsiębiorstw. Na tle innych polskich miast najgorzej wypada Białystok. W stolicy Podlasia zarobimy średnio 5765 złotych brutto. Nie najlepiej ma się średnie wynagrodzenie również w Częstochowie, Bydgoszczy, Łodzi, Toruniu czy Rzeszowie. W tych miastach możemy liczyć na średnie zarobki w granicach 6200-6600 złotych, gdzie średnia krajowa wynosi dokładnie 6883 zł.

W tej kategorii bezapelacyjnie wygrywa Kraków ze średnimi zarobkami rzędu 8439 złotych. Na wynagrodzenie z ósemką z przodu można liczyć również w Warszawie oraz Gdańsku

Zobacz wideo Kraków niczym Bali czy Marrakesz. Trafił do rankingu 10 'najwspanialszych na świecie'

Zarobki kontra mieszkanie, czyli gdzie żyje się najłatwiej?

Porównując średnie wynagrodzenie do cen wynajmu lub kupna mieszkań, najlepiej zamieszkać w Katowicach lub Częstochowie. Za jedną wypłatę kupimy tam metr kwadratowy i choć wydaje się to niewiele, to najlepszy wynik we wszystkich wziętych pod uwagę miast. Niewiele gorzej wygląda to w Bydgoszczy, gdzie za średnie miesięczne wynagrodzenie możemy zakupić 0,91 m kw.

Pod tym względem najgorzej jest w Warszawie. Mimo dobrych zarobków, ceny za mieszkania są na tyle wygórowane, że za średnią pensję miesięczną kupimy jedynie 0,64 m kw. Tu kiepsko wypada również Trójmiasto, Białystok, Wrocław i Kraków, nie tylko pod względem kupna, ale również wynajmu mieszkania. Podczas gdy w Łodzi, Bydgoszczy czy Częstochowie średnia cena najmu to 1900-2350 złotych, tak w stolicy, na Dolnym Śląsku czy Pomorzu ceny te wykraczają ponad 3 tys. złotych.

Zaskakujące wnioski? Śląsk wypada najlepiej

Biorąc pod uwagę stosunek wszystkich wartości do siebie, czyli analizując jednocześnie ceny mieszkań, zarobki oraz stopę bezrobocia najlepiej wypadają Katowice. Drugie miejsce zajmuje Poznań, a podium zamyka Kraków. W tych miastach najłatwiej o dobrze płatną pracę i godne warunki życia. Tuż pod wygraną trójką mieści się także Warszawa oraz Gdańsk. Sytuacja najgorzej ma się z kolei w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie oraz Łodzi.

Źródło: businessinsider.com.pl

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: