Business Insider wziął pod lupę wszelkie kryteria ekonomiczne, w największych miastach w Polsce. Jak się okazuje Warszawa nie wypada w tym zestawieniu najlepiej. Prym zdecydowanie wiodą inne miasta.
Na podstawie danych z urzędów pracy eksperci ustalili, że najniższa stopa bezrobocia jest w Poznaniu i wynosi 1 proc. Na podium znalazła się również Warszawa oraz Katowice z bezrobociem na poziomie około 1,5 proc. Najgorzej wypada Białystok ze stopą bezrobocia 5,5 proc., Lublin gdzie wartość ta wynosi 5 proc. oraz Łódź z 4,5 proc.
Średnie wynagrodzenie znacznie różni się w zależności od regionu Polski. W tym zestawieniu przyjrzano się sektorowi przedsiębiorstw. Na tle innych polskich miast najgorzej wypada Białystok. W stolicy Podlasia zarobimy średnio 5765 złotych brutto. Nie najlepiej ma się średnie wynagrodzenie również w Częstochowie, Bydgoszczy, Łodzi, Toruniu czy Rzeszowie. W tych miastach możemy liczyć na średnie zarobki w granicach 6200-6600 złotych, gdzie średnia krajowa wynosi dokładnie 6883 zł.
W tej kategorii bezapelacyjnie wygrywa Kraków ze średnimi zarobkami rzędu 8439 złotych. Na wynagrodzenie z ósemką z przodu można liczyć również w Warszawie oraz Gdańsku.
Porównując średnie wynagrodzenie do cen wynajmu lub kupna mieszkań, najlepiej zamieszkać w Katowicach lub Częstochowie. Za jedną wypłatę kupimy tam metr kwadratowy i choć wydaje się to niewiele, to najlepszy wynik we wszystkich wziętych pod uwagę miast. Niewiele gorzej wygląda to w Bydgoszczy, gdzie za średnie miesięczne wynagrodzenie możemy zakupić 0,91 m kw.
Pod tym względem najgorzej jest w Warszawie. Mimo dobrych zarobków, ceny za mieszkania są na tyle wygórowane, że za średnią pensję miesięczną kupimy jedynie 0,64 m kw. Tu kiepsko wypada również Trójmiasto, Białystok, Wrocław i Kraków, nie tylko pod względem kupna, ale również wynajmu mieszkania. Podczas gdy w Łodzi, Bydgoszczy czy Częstochowie średnia cena najmu to 1900-2350 złotych, tak w stolicy, na Dolnym Śląsku czy Pomorzu ceny te wykraczają ponad 3 tys. złotych.
Biorąc pod uwagę stosunek wszystkich wartości do siebie, czyli analizując jednocześnie ceny mieszkań, zarobki oraz stopę bezrobocia najlepiej wypadają Katowice. Drugie miejsce zajmuje Poznań, a podium zamyka Kraków. W tych miastach najłatwiej o dobrze płatną pracę i godne warunki życia. Tuż pod wygraną trójką mieści się także Warszawa oraz Gdańsk. Sytuacja najgorzej ma się z kolei w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie oraz Łodzi.
Źródło: businessinsider.com.pl
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl