Ten zamek to polski Tadż Mahal. Wiąże się z nim oryginalna historia o duchach. Jest naprawdę upiorna

Zamek w Kórniku nie bez powodu nazywany jest polskim Tadż Mahal. Wyróżnia się wyjątkową architekturą, a legenda o duchach, którą został owiany, potrafi zmrozić krew w żyłach. Z pewnością nie chcielibyście zostać tu po zmroku.

Zamek w Kórniku (woj. wielkopolskie) jest bardzo charakterystyczną budowlą. To doskonały przykład neogotyku angielskiego, ulubionego stylu Tytusa Działyńskiego, który w XIX w. doprowadził do przebudowy. Jego inspiracją był najprawdopodobniej Pawilon Królewski w Brighton, nawiązujący do architektury Indii, a przede wszystkim rozsławionego na cały świat mauzoleum Tadż Mahal.

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Polski Tadż Mahal. Znajdziesz go w wielkopolskim Kórniku

Nie da się nie zauważyć, że Zamek w Kórniku znacznie wyróżnia się architekturą. Inspiracja kulturą Indii przybyła tu za pośrednictwem Wielkiej Brytanii. Historia zamku sięga pierwszej połowy XV wieku, ale obecny kształt budowla zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu i przebudowie, którą zaplanował w XIX wieku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Właściciele Zamku w Kórniku zmieniali się na przestrzeni wieków. Byli to Górkowie, Czarnkowscy, Grudzińscy, Działyńscy i Zamoyscy. Obecnie znajduje się tam jednostka Polskiej Akademii Nauk – Biblioteka Kórnicka.

Zamek w Kórniku ma swojego ducha. Legenda jest przerażająca

Zamek w Kórniku jest również rzekomo nawiedzony. Budowlę ma nawiedzać duch Teofili z Działyńskich, który nocami wychodzi z portretu wiszącego w sali jadalnej.  Biada więc temu, kto zapuści się w pobliże zamku po zmroku.

Według legend Teofila została przeklęta przez diabły, które strzegły rodowego skarbu Gorków, przechowywanego w zameczku myśliwskim nad Jeziorem Kórnickim. Czym im się naraziła? Z jej rozkazu rozebrano zameczek w czasie renowacji.

Więcej o: