Zamek w Kórniku (woj. wielkopolskie) jest bardzo charakterystyczną budowlą. To doskonały przykład neogotyku angielskiego, ulubionego stylu Tytusa Działyńskiego, który w XIX w. doprowadził do przebudowy. Jego inspiracją był najprawdopodobniej Pawilon Królewski w Brighton, nawiązujący do architektury Indii, a przede wszystkim rozsławionego na cały świat mauzoleum Tadż Mahal.
Nie da się nie zauważyć, że Zamek w Kórniku znacznie wyróżnia się architekturą. Inspiracja kulturą Indii przybyła tu za pośrednictwem Wielkiej Brytanii. Historia zamku sięga pierwszej połowy XV wieku, ale obecny kształt budowla zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu i przebudowie, którą zaplanował w XIX wieku.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Właściciele Zamku w Kórniku zmieniali się na przestrzeni wieków. Byli to Górkowie, Czarnkowscy, Grudzińscy, Działyńscy i Zamoyscy. Obecnie znajduje się tam jednostka Polskiej Akademii Nauk – Biblioteka Kórnicka.
Zamek w Kórniku jest również rzekomo nawiedzony. Budowlę ma nawiedzać duch Teofili z Działyńskich, który nocami wychodzi z portretu wiszącego w sali jadalnej. Biada więc temu, kto zapuści się w pobliże zamku po zmroku.
Według legend Teofila została przeklęta przez diabły, które strzegły rodowego skarbu Gorków, przechowywanego w zameczku myśliwskim nad Jeziorem Kórnickim. Czym im się naraziła? Z jej rozkazu rozebrano zameczek w czasie renowacji.